2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki her bireyin hatta arkadaş çevresindeki kişilerin bile doğacak olan bebeğe verilecek isimler konusunda mutlaka bir veya birkaç hatta listeler dolusu önerisi bulunmaktadır.

Kimi ebeveynler en çok tercih edilen isimleri tercih edebildiği gibi kimileri ise en çok tercih edilen isimlerden uzak durarak farklı olması açısından araştırmalara girmektedir. Bir önceki yıl yani 2023 yılında doğan bebeklere verilen isimler konusunda her yıl en çok verilen isimler istatistiği açıklandı.

Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verileri incelendiğinde kız ve erkek çocuklara 2023 yılında en çok tercih edilen bebek isimleri belli oldu.

2023 yılında en popüler erkek bebek isimlerinin başında birini sırayı Alparslan alırken bunu Yusuf ve Göktuğ isimleri takip etmiştir. En popüler kız bebek isimleri ise sırasıyla Asel, Zeynep ve Defne şeklinde olmuştur.

8950 bebeğe Alparslan, 8144 bebeğe Asel, 7614 bebeğe Zeynep, 6895 bebeğe Defne, 5538 bebeğe Yusuf, 5361 bebeğe Göktuğ isimleri oldu.

Bu verilerle birlikte açıklanan bir veri de bebek ölümleri hakkındadır. Olumlu anlamda gerileme daha önceki yıllarda da olduğu gibi devam etmiştir. Türkiye’de bebek ölüm hızı binde 9,2 olarak gerçekleşmiştir.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...