Bu Dolandırıcılık Yöntemine Dikkat!

Gün geçmiyor ki dolandırıcılık yöntemlerine yeni biri eklenmesin. Hangi konuda toplumda bir zafiyet ve yoğun ilgi varsa o konuda hemen dolandırıcılık yöntemi geliştiriliyor. Son zamanlarda ciddi bir şekilde yapılan dolandırıcılık yöntemi de “kaparo” dolandırıcılığıdır.

Kaparo dolandırıcılığına düşmek veya kanmak diğer dolandırıcılık yöntemlerine göre daha kolay olmaktadır. Çünkü bu yöntemde cebinizdeki veya hesabınızdaki bütün paraya göz dikilmemiş olup, sadece küçük bir meblağına göz dikilmesidir.

Günümüzde en fazla aranan ve araştırılan ihtiyaçlardan biri de kiralık dairedir. Özellikle uygun fiyatı, iyi konumu ve güzel tasarımı gibi öğeleri kullanarak özellikle sosyal medya mecralarından kiralık ilanları karşımıza çıkmaktadır.

Genel yöntem olarak ev sahibi diye düşündüğünüz kişiye evi görmek istediğinizi söylüyorsunuz. Ev sahibi olduğunu düşündüğünüz kişi de size şehir dışında olduğunu ve birkaç gün sonra geleceğini söylüyor. Bunun hemen peşinden de çok arayan olduğunu da araya sıkıştırıyor.

Çok uygun fiyata olduğu için kaçırmamak adına ya siz kaparo teklif ediyorsunuz ya da karşı taraf talep ediyor. Kiraların 8 bin ila 30 bin arasında olduğu günümüzde 500 veya 1000 lirayı düşünmeden gönderebiliyorsunuz. Ama ne kadar doğru yapıyorsunuz?

Peki, böyle bir durumda nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Birincisi yazışmaya başladığınız kişinin ismine bakın ve kaparo göndermek için gelen hesap numarasındaki ismi de kontrol edin. Genellikle farklı bir ismi size söyleyebilir ki bu durum ciddi bir tehlikenin habercisidir. Ayrıca kaç yıllık üye olduğunu da kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

İkinci bir yöntem olarak, internetin nimetlerinden faydalanmayı atlamayın. Fotoğrafları telefon veya bilgisayarınıza indirin ve bu fotoğrafları ister Google ister Yandex arama motoruna yükleyin. Bu arama motorlarının fotoğraf sorgulama özelliği bulunmaktadır. Ya aynısı veya çok benzerini başka bir yerde veya başka bir şehirde karşınıza çıkıyorsa bilin ki dolandırılıyorsunuz. Özellikle eşyalı kiralanan evlerde bunu arama motorlarının bu özelliği ile çok daha kolay anlayabilirsiniz.

Dolandırıcı küçük ama çok sayıda kişiyi dolandırarak toplamda iyi bir para kaldırabilirken, şikâyet mekanizması meblağ küçük olduğundan dolayı fazla işletilmemektedir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...