Bu peyniri dışarı çıkarmanın cezası var

Satana da 50 Bin Euro Ceza

Öyle bir peynir düşünün ki hem yemesi cesaret istiyor, hem de bu peyniri satana 50 bin Euro para cezası kesiliyor. Peynirin adı ‘Casu Marzu’. Peki, bu peynir nerde üretiliyor ve nasıl yapılıyor?

Peynir, Türk mutfağında her daim başköşedeki yerini aldığı gibi tüm dünyada da sofraların en özel yerinde olmaya devam etmektedir. Birçok il veya ülkenin kendine has peynir türleri bulunmaktadır. Ama Casa Marzu bazı özellikleriyle diğerlerinden kendini ayırt etmeyi başarmıştır.

İtalya’nın Sardunya Adasında üretilen bu peynir Guinness Rekorlar Kitabına bile girmeyi başarabilmiştir. Adanın dışına çıkartılması ve ticaretinin yapılması yasaklanan peyniri yemek isteyenler adaya gitmek zorundadır. Peyniri dışarı çıkartmanın cezası 50 bin Euro ve yemesi de ciddi bir cesaret gerektirmesidir.

Bu peynirin yenmesi neden cesaret gerektiriyor? İçeriğinde oldukça fazla oranda baharat olduğu için tadı uzun süre damakta kalmaktadır. Piophila casei denen sineklerin peynirin yapımında ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Bu sineklerin larvalarını hazırlanan peynirin içine bırakmasına izin veriliyor. Bir süre sonra bu larvalar gelişerek kurtçuklara dönüşmektedir.

Casu Marzu peynirinin temel espirisi de bu larvalar ve sonunda oluşan kurtçukların gerek canlı gerekse de ölülerinin peynirin temel malzemesi olmasıdır. İşte bu yüzden yenmesi hem sağlam bir mide hem de sağlam bir cesaret gerektirmektedir. Bölge insanı çoğunlukla bu kurtçuklarla beraber peyniri tüketmeyi tercih etmektedir.

Dünyadan birçok gurme ve meraklısı bu peyniri tatmak için Sardunya adasına gitmektedir. Oldukça tuzlu bir yapıya sahip olup görüntü itibariyle hiçte göze cazip gelmemektedir. Yenmesi tehlikeli olan bu peynirin bir özelliği de afrodizyak olarak da görülmesidir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...