Ebeveynlerin Yeni Korkusu ‘Kanlı Para’ Oyunu

Gün geçmiyor ki ebeveynlerin uykusunu kaçıracak yeni bir akım başlamasın. Özellikle bazı sosyal medya mecralarında başlayan ve sonrasında çocuklar arasında çok hızlı yayılan bu oyunun adı ‘Kanlı Para’ oyunu. Bu oyun çocukları fiziksel manada ciddi bir şekilde etkileyebilen ve kalıcı hasarlar bırakma ihtimali olan bir yapıya sahip.

Okullarda öğretmen ve idareciler evlerde ise ebeveynlerin bu yeni akımı iyi bilerek kontrol edebilmek için çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Kanlı para oyunu nedir? Kanlı para oyunu nasıl oynanır? Çocuğunuzun kanlı para oyunu oynadığını nasıl anlayabilirsiniz? Kanlı para oyununun çocuklara verdiği zararlar nelerdir? İşte bu sorularınızın cevabını bu haberde bulabileceksiniz.

Kanlı Para Oyunu Nedir?

Kanlı para adlı oyun herhangi bir madeni para ile oynanır. İlk önce madeni parayı havaya atılıp elinin tersinin üzerinde durması sağlanarak, parmaklarının arasına alındıktan sonra elin yumruk yapılarak yere 3 kere ‘kanlı para’ kelimesi söylenerek sert bir şekilde vurulmasıdır. Eğer bu madeni parayı elinin tersiyle tutamazsa ya da parmaklarının arasında yere 3 kere vururken düşürürse cezalı duruma düşer.  Ceza alan, elini yumruk yaparak yere veya masanın, sıranın üzerine dik bir şekilde koyar. Karşısındaki kişi madeni parayı elindeki eklemlerine sert bir şekilde atar. Ve oyun sıradakine geçmiş olur.

Kanlı Para Oyunu Çocuklara Nasıl Zarar Verir?

Ceza alan kişinin eklemlerinde ciddi yaralanma, kanama ve ezilmelere sebep olmakta olup kalıcı hasar bırakabilmektedir. Oluşan bu yaralardan ciddi bir şekilde madeni para ile birlikte gelen mikroplar yaraya bulaşabilir ve enfeksiyona sebep olabilmektedir. En tehlikeli risk ise oluşan kanamalar madeni paraya değerek diğer ceza alan kişinin yarasına, kanına bulaşma durumudur. Bu durum ise bulaşıcı hastalıkların hızlı bir şekilde yayılmasına ve tetanosa sebep olabilmektedir.

Çocuğumun Kanlı Para Oynadığını Nasıl Anlarım?

Sadece okullarda oynanmayan bu oyun gittikçe yayılmakta olup bir şekilde engellenmemesi çocuklarda kalıcı hasarların oluşmasına sebep olabilecek potansiyele sahiptir. Eğer çocuğunuz eve geldiğinde elinde eklem bölgelerinde oluşmuş yara, çizik, ezilme ve morarma gibi fiziki olarak belirtiler varsa muhtemelen bu oyunu oynadığı anlamına gelmektedir. Çocuklarınızda bu belirtileri görebilmek için ilk olarak onun dikkatini çekmeyecek şekilde yapmanızda fayda fardır. Çünkü baştan suçlayıcı bir yaklaşım çocuğunuzun sizden daha fazla uzaklaşmasına sebep olabilir.

Ama ister belirtiler olsun ister olmasın mutlaka karşınıza alıp mantıklı ve makul bir şekilde zararlarından bahsetmeniz yerinde bir tavır olacaktır. Ayrıca bu belirtilerin bir kısmına şahit olmuşsanız ya da oynadığına kesin emin olmuşsanız mutlaka okul yetkililerine bilgi vermenizi öneririz. Bu şekilde daha fazla yayılmasının ve diğer çocukların ciddi bir şekilde zarar görmesine engel olmuş olursunuz.

Editör: Emre Selçuk

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...