En Uzun Süre Yayında Kalan Dizi

Diziler, kitle iletişim araçlarının icat edilip topluma ulaşacak seviyeye gelmesinden itibaren var olmuştur. Doğal olarak ilk diziler radyolardan başlamış, televizyonun icadıyla en üst seviyeye ulaşmıştır. Son on yıldan beri de bu mecraya internet üzerinden erişilen ücretli platformlar eklenmiştir.

Diziler gerek konuları gerekse çıktıkları toplumların gerçeklerinden ve hayallerinden beslenerek farklı yıllar alacak şekilde ekranlardaki yerini korumuşlardır. Başlamadan biten, birkaç bölüm sonrasında rafa kalkan diziler olduğu gibi çok uzun yıllarca devam edenleri de olmuştur.

Peki, bu alanda en uzun soluklu dizi kaç sezon yani kaç yıl devam etmiştir? Şimdi sıkı durun, rakamı duyduğunuzda gerçekten çok şaşıracaksınız. Tam olarak 72 yıl boyunca devam eden Guiding Light dizisi rekoru elinde tutuyor. Düşünsenize ortalama bir ömürden bile fazla sürmüş.

1937’de radyoda başlayan serüveni 1952’de televizyona geçmesi ile devam etmiştir. Dizinin konusunu merak edenlere kısaca şöyle özetleyebiliriz. Aşk, entrika, cinayet ve cinsellik. Yani her devirde tutan konuların karışımı diyebiliriz.

Bu rekoru zor da olsa kırma ihtimali ile hala devam eden dizilere baktığımızda: Cesur ve Güzel, Linden Sokağı, Neighbours, Vadi Halkı, Yalan Rüzgarı, Emmerdale, General Hospital, Coronation Street gibi dizileri sayabiliriz.

Ülkemizde diziler ve süreleri açısından oldukça iddialı yapımlara sahiptir. Bir döneme damga vuran ve uzun soluklu yaşama sahip dizilerimizin bir kısmının isimleri de şöyle: Bizimkiler, Süper Baba, Mahallenin Muhtarları, Perihan Abla, Hayat Bilgisi, Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Halleri, Ayrılsak ta Beraberiz gibi daha sayılabilecek birçok dizimizde mevcuttur.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...