Gençlere 150 Bin TL Kredi Müjdesi

Uzun zamandır konuşulan ve beklenen, özellikle de yeni evleneceklerin dört gözle beklediği haber Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’tan geldi. Aile ve gençlik bankasından evlenecek gençlere 150 bin TL kredi ile ilgili kriterler ve süreç belli oldu.

En çok merak edilen sorulardan birkaçı: Evlilik kredisinden hangi yaş gurubu faydalanabilecek? İkinci kez evlenenler bu krediden faydalanabilecek mi? Temel kriterler nelerdir? İşte bunun gibi ve bunların dışında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevabı:

Bakanlık tarafından hazırlanan taslak meclise gönderildi ve şimdi sıra mecliste bunun yasalaşmasında. Hayata geçirilmesi için yeni yıla girmeden önce uygulanmaya başlanması hedeflenmekte. İlk olarak deprem bölgesinden başlanarak diğer illere genişletilmesi planlanan sıralama.

Meclise gönderilen taslağa göre, 18 ila 27 yaş arasındaki gençler bu evlilik kredisine başvurabilecekler. Evlenmeyi düşünen genç çiftler Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programına katılmaları gerekmekte. Aynı zamanda belli suçlara bulaşmamış olmak aranacak kriterler arasında bulunmakta.

İki yıl geri ödemesiz, kalan iki yılı da faizsiz olarak planlanan kredinin onaylanması halinde pilot bölge olarak depremin yaşandığı iller seçilecek. Bütün bu işlemler için Aile ve Gençlik Fonu kurulması da meclise gönderilen kanun tasarısı içerinde.

Hazırlanan bu kanun tasarısı bakanlık tarafından yazılan genel kriterler olup mecliste yapılacak görüşmeler esnasında bir kısmının değişebileceği ve görüşmelerin ardından onaylanarak Resmi Gazete’ de yayına gönderileceği öğrenilen bilgiler arasında.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...