Tarihteki En Büyük Soygunlar

İnsanoğlu kendini tarih sahnesinde göstermeye başladığından beri arzu ve hırslarına çoğu zaman gem vurmayı başaramamıştır. Nice film ve diziye ilham kaynağı olmuş tarihte birçok soygun ve vurgun bulunmaktadır. Dünya üzerinde her an bir yerlerde yasadışı olaylar yaşanmakta. Ama bazıları öyle ilginç ve ince zekâ gerektirecek şekilde veya mali değeri dudak uçuklatacak şekilde yapıldı ki hafızalarda hep yer tutmayı başarabildiler.

Kusursuz işlenen bir suç kadar kusursuz işleyen bir kaçış planı da çok fazla öneme sahiptir. Günümüzde büyük hırsızlıkların veya vurgunların şekli sanal âleme kaysa da geçmişte işler şimdiki gibi yürümüyordu. İşte bu büyük vurgunlar her dakika yaşanan adli olaylardan kendini ayırt etmeyi başarabilmiştir. Şimdi dünya suç tarihine damga vurmuş bu hırsızlıklara bir bakalım.

Listenin birinci sırasında Irak Merkez Bankasından 2003 yılında 1 milyar Dolar çalınması gelmektedir. Parayı Saddam Hüseyin’in oğlu almaya gitse de Amerikan askerleri bu paraların bir kısmını ele geçirmeyi başarabilmişlerdi. Ama Amerikan askerlerinin bir kısmı yakalan paraların bir kısmını kendine hak olarak ta görmüştü.

En büyük ikinci soygun ise yine Irak’ta meydana gelmiştir. 2007 yılında Irak Merkez Bankası’ndan 300 milyon Dolar çalınmıştı. Rivayetlere göre soygunun içerisinde birçok yerel aktör olduğu ve bu yüzden de kolaylıkla güvenlik noktalarından kaçtıkları söylenmektedir.

Üçüncü büyük soygun ise Londra’daki Knightsbridge Security Deposit’in 1987 yılında soyulmasıdır. Soygunu gerçekleştiren Valerio Viccei tanınmış bir hırsızdı ve bankadan 100 milyon Dolar kaldırmayı başarabilmişti.

Dördüncü sırada Britanya tarihinin en büyük nakit soygunu olarak kayıtlara geçecek Securitas Depot vurgunudur. 2006 yılında gerçekleşen soygunda hırsızlar 53 milyon Sterlin ile bankadan ayrılmayı başarmışlardı.

Brezilya’da 2005 yılında gerçekleşen Banco Central soygunu listemizde beşinci sırada yerini alıyor. Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarabilen bu soygunu 25 kişilik bir çete gerçekleştirmiştir. Üç ayda 78 metre tünel kazılarak yapılan soygundan 71,6 milyon Dolar çalınmıştır.

Altıncı sırada İrlanda’da gerçekleşen Northern Bank of Belfast soygunu bulunmakta. 2004 yılında 41 milyon Dolarlık bir soygundu ve yöntem olarak banka çalışanlarının ailelerinin rehin alınması yöntemiyle gerçekleştirilmişti.

1990 yılında Boston şehrinde polis kılığına girmiş iki hırsız tarafından gerçekleşmişti ve bu şekilde de yedinci sırada yerini alabilmişti. Isabella Steward Gardner Müzesi’nden 300 milyon Dolar değerinde 13 tablo çalmışlardı.

Sekizinci sırada, 1978 yılında Lufthansa Hava Yollarının J.F.K. Havalimanı’ndaki deposunda gerçekleşti. 5,5 milyon Dolar değerindeki soygun birçok filme konu olacak kadar iyi planlanmıştı. Bu kadar iyi planlanmasına karşın hırsızlar aralarında paylaşım sıkıntısı çıktığından dolayı birbirlerini polise ihbar ederek yakalanmalarını sağlamışlardır.

Dokuzuncu sıradaki soygun, 1963 yılında İngiltere’de posta treninin soyulmasıdır. Yaşandığı dönemde ciddi bir meblağ olan 2,6 milyon Sterlin çalınmıştı.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...