Türkiye Kart Nedir, Nasıl Alınır, Ücretli mi?

Son günlerde birçok mecradan duyduğunuz Türkiye Kart pilot ilde ilk uygulaması yapılıp diğer altı pilot ilde de uygulanmaya başlanacakmış. Peki, Türkiye Kart nedir? Ne işe yarar? Hayatımızda hangi kolaylıkları sağlayacak? Nasıl ve nereden alınır? Türkiye Kart ücretli mi? Gibi birçok sorunun cevabını sizler için toparladık.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan, ulaşımdan alışveriş ve para transferine kadar birçok işlem ve hizmetin tek bir kart üzerinden yapılmasına olanak sağlayan projeye Türkiye Kart diyebiliriz. Aslında artık pek de proje diyemeyiz. Çünkü ilk pilot uygulaması Konya’da tamamlandı ve ardından altı ilde daha uygulamaya sokulacağı bildirildi.

Hâlihazırda çalışmaları devam eden Kayseri, Gümüşhane ve Yozgat sırada bekleyen diğer iller olurken 2023 yılı sonuna kadar 6 ilde de uygulamaya alınması hedeflenmektedir. Türkiye Kart sahibi olmak için hangi ilde uygulama başlamışsa o ildeki PTT şubelerinden herhangi birine gitmeniz gerekmektedir. Buradan alacak olduğunuz Türkiye Karta para yükleme işini yapabilirken, anlaşmalı kurumlar ve mobil uygulamalar vasıtası ile de yükleme gerçekleştirebiliyorsunuz.

Türkiye Kartı; toplu ulaşım araçlarında, POS cihazlarında, ATM makinelerinde, vergi ve belediye ödemelerinde, otopark ve taksi ödemelerinde, anlaşmalı işyerlerinde kullanılabilmektedir. Bu kapsam uygulama yaygınlaştıkça farklı konu ve kurumlarda da işlemlerin genişleyebileceği de yetkililer tarafından dile getirilmektedir. Birçok iş ve işlemin tek bir noktadan çözülmesi hedeflenmektedir.

Bu kartın sağlayabileceği kolaylıkları bir örnek ile anlatabiliriz. Yaşadığınız şehrin dışına çıktığınızda ulaşımda kullanılan kartınızın bir faydası olmuyor. Gittiğiniz şehirde ulaşım için yeni bir kart çıkartmak zorunda kalıyorsunuz. Bu kart tüm Türkiye’ye yayıldığında istediğiniz ilde sadece kendi kartınızla her türlü toplu taşıma aracına sorunsuz bir şekilde binebilme özgürlüğüne sahip olabileceksiniz.

Bu uygulama ile özellikle cüzdanlardaki kart sayısının azaltılması ve tek merkezden her şeyin kontrol edilmesini sağlayabilecektir. Kullanıcılar içinse tek bir kart ve tek bir ödeme yöntemi takibi açısından kolaylık sağlayacaktır. E-Devlet ilk çıktığında kısıtlı hizmetleri sunarken zaman içerisinde birçok hizmeti sağlar hale gelmiştir. Türkiye Kart’ın da bu şekilde gelişebileceği öngörülmektedir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...