Türkiye’de Sanata Olan İlgi Artıyor Mu, Azalıyor Mu?

Hiç kuşkusuz sanat dalları içerisinde önemini hiçbir zaman kaybetmeyen, yer yer mecrası tartışılır hale gelse dahi beyaz perde her daim zirvedeki yerini korumaktadır. Son yıllarda dijital platformların oldukça yaygınlaşması insanları evinde rahat koltuklarda sinema keyfine alıştırmaya çalışsa da o büyülü beyaz perde önünde elinde patlamış mısırla izlemenin yerini bir türlü tutamamıştır.

2022 sinema, tiyatro, opera ve bale verileri açıklandı. Veriler Türk halkının bir önceki yıla göre neleri ne oranda tercih ettiği konusunda ciddi bilgiler ve eğilimleri bize göstermektedir. En çok yerli yapımlar mı yoksa yabancı yapımlar mı tercih ediliyor? Tiyatro ve operaya ilgi hangi seviyede? Bu sanat dallarına olan ilgi artıyor mu, azalıyor mu? Bazı veriler birçok kişiyi şaşırtacak seviyede olup şimdi bunları sırasıyla inceleyelim.

Sinema Salonları sayısında azalma

Sinema salon sayısında %1,3’lük bir azalma söz konusu olurken doğal olarak da koltuk sayısında da azalma olmuştur. Bu veriler söz konusu olduğunda akla ilk gelen soru ülkemizde ne kadar sinema salonu olduğu ve sinema salonlarındaki koltuk sayısının kaç olduğu oluyor. 2007 yılında Türkiye’deki sinema salonu sayısı 1140 iken 2022 yılına gelindiğinde 2366 olmuştur. Koltuk sayısı ise 284 bin 204 olarak ortaya çıkmıştır.

Sinema seyirci sayısında ciddi artış

Seyirci sayısı bir önceki yıla oranla %187,9 artarak 35 milyon 754 bin 644 kişi olmuştur. Burada gözden kaçırılmaması gereken gerçek, 2019, 2020 ve 2021yıllarında Covid-19 pandemisi sebebiyle birçok etkinliğin kısıtlanması hatta hiç yapılmaması durumunu unutmamak gerekmektedir. Geçen yıl yerli filme ilgi daha fazla oluşmuş, 18 milyon 834 bin 898 kişi tarafından tercih edilirken yabancı filmlere giden kişi sayısı da 16 milyon 919 bin 746 kişiden oluşmuştur.

Gösterilen film sayısında artış

Toplam gösterilen film sayısı 55 bin 56 iken bunun aslan payını bu yıl yabancı yapımlar almıştır. 25 bin 869 gösterim yerli yapımlar, 29 bin 187 gösterim yabancı yapımlardan oluşmuştur. Veriler incelendiğinde pandemi dönemi en fazla yerli yapımları vurmuş olduğu gerçeğini karşımıza çıkartmıştır.

Tiyatro salonu sayısında %104,3 artış

Tiyatro salonu sayısı 817 iken tiyatro koltuk sayısı ise 332 bin 141 olarak kayıtlara geçmiştir. 2012 yılından sonra veriler incelendiğinde 2018-19 sezonundan sonraki en yüksek sayıya 2022 yılında ulaşılmıştır. Tiyatro seyirci sayısı bir önceki yıla oranla %662,6 artarak 5 milyon 451 bin 627 kişi olarak gerçekleşmiştir. Tiyatro salonlarındaki sergilenen eser sayısı 8 bin 368 oluşurken çocuk eserleri sayısında ciddi bir artış da gözlenmektedir.

Opera ve bale gösteri sayısı %327,9 artış sağlamıştır

Türkiye’de kamuya ait opera ve bale gösterimi altı ilde yapılmaktadır. Opera ve bale seyirci sayısı bir önceki yıla oranla %1405,4 oranında artış göstermiştir.

KAYNAK : TUİK

 

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...