Türkiye’ye Yurtdışından Gelen Göçte Şaşırtıcı Değişim

Türkiye’ye yurtdışından gelen göç denilince ilk akla gelen Suriyeliler olmaktadır. Ama 2022 yılı göç verileri incelendiğinde durumun hiçte öyle olmadığını görebilmekteyiz. 2011 yılında başlayan Suriye savaşı ile milyonlar farklı farklı ülkelere göç etmeye başlarken en başı da ülkemiz çekmiştir. Son iki yıldır da başka bir savaşın gölgesi ülkemize göçü ciddi bir şekilde değiştirmiş durumda.

Açıklanan veriler incelendiğinde başka bir ilginç veri de Türkiye’den göç eden kişilerin uyrukları olmuştur. Bu ülkelerin isimlerini okuduğunuzda gerçekten şaşıracaksınız. Aynı zamanda bir ilimiz hem göç alma hem de göç verme konusunda birinci sırada yer almıştır.

Göç istatistikleri denilince başka akla gelen sorular ise ülkemize kaç kişinin göç ettiği, ülkemizden kaç kişinin göç ettiği, Türkiye’ye göç azalmakta mı yoksa artmakta mı, en çok hangi illerden göç olduğudur. Şimdi merak edilen sorulara veriler ve istatistiki bilgiler ışığında cevaplar bulmaya geldi.

Uluslararası göç istatistikleri raporuna göre ülkemize 2022 yılında yurtdışından 494 bin 52 kişi gelmiştir. Bir önceki yıl yani 2021 yılına göre %33,2 oranında bir azalma gerçekleşmiştir. Yurtdışından göç eden nüfusun %52,9’u erkeklerden %47,1’i ise kadınlardan oluşmaktadır. Yaş guruplarına bakıldığında ise dışarıdan ülkemize gelen kişiler içerisinde en büyük oran 25-29 yaş gurubunda gerçekleşmiştir.

Yurtdışından gelen bu 494 bin 52 kişinin 94 bin 409’unu Türkler oluşturmaktadır. İkametgâhı farklı ülkeler olan Türk vatandaşlarından neredeyse 100 bine yakını anavatanlarına dönüş yapmış anlamına gelmektedir.

Türkiye’den yurtdışına göç ise 2021 yılına göre %62,3 artarak 2022 yılında 466 bin 914 kişi olmuştur. Dışarıdan aldığımız göç azalırken dışarıya verdiğimiz göç ciddi bir şekilde artış göstermiştir. Dışarıya verdiğimiz göçün %55,7’sini erkekler oluştururken %44,3’ünü ise kadınlar oluşturmaktadır.

Dışarıya verdiğimiz göçün yaş guruplarına bakıldığında ise en büyük payı 25-29 yaş gurubunda olmuştur. Türkiye’den giden vatandaşlarımızın büyük bir gurubu gençlerden ve meslek hayatının başlarında olanlardan olduğu sonucuna varabilmekteyiz.

Yurtdışına en fazla göç veren ve yurtdışından en fazla göç alan ilimiz ise tahmin edileceği üzere İstanbul olmuştur. Türkiye’ye en fazla göç eden kişiler %35,4 ile İstanbul’u tercih ederken bunu %14,8 ile Antalya, %5,4 ile Ankara, %3,9 ile Bursa takip etmiştir.

Türkiye’den göç eden nüfusu iller bazında incelediğimizde %39,5 ile İstanbul birinci sırada bulunmaktadır. Ardından %9,8 ile Ankara, %3,4 ile Antalya ve %3,4 ile Samsun takip etmektedir.

Türkiye’ye göç eden yabancı nüfusa ülkeler bazında baktığımızda birinci sırayı %25 ile Rusya Federasyonu vatandaşları oluşturmaktadır. %8,1 ile Ukrayna ikinci sıradaki yerini almaktadır. Bunları %6,5 ile İran, %5,4 ile Afganistan ve %4,8 ile Irak vatandaşları takip etmiştir.

Buradan karşımıza çıkan bir sonuç ise Suriye savaşı patlak verdiğinde ülkemiz ciddi bir akına uğrarken geçen yıl kuzeyimizde patlak veren Rusya-Ukrayna savaşında da ilk tercih edilen ülkelerden biri yine Türkiye olmuştur.

Ülkemizden göç eden yabancı uyruklu vatandaşların milletlerine baktığımızda ilk sırayı %20 oranıyla Irak vatandaşları oluşturmuştur. Bunu %10,6 ile İran, %7 ile Özbekistan, %6 ile Afganistan takip etmiştir.

Kaynak: TÜİK

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...