2023 Yılı Halka Arz Listesi

2022 yılında en fazla kazandıran yatırım aracı olan Borsa İstanbul olunca ciddi şekilde ilgiyi de üzerine toplamayı başarmıştır. Beş milyona yaklaşan yatırımcı sayısı ile tarihteki en fazla girişimci sayısına ulaşmıştır.

Hal böyle olunca da borsaya girmek için yeni kullanıcıların ilk tercihi halka arzlar olmaktadır. Hem deneyimli hem de borsaya yeni giren yatırımcılar bu alana yönelerek yatırımlarını katlamaya çalışmaktadır.

Yatırımcı sayısı arttıkça halka arzlarda da kişi başına düşen lot sayısı oldukça azalmaktadır. Ama yine de halka arzlar ciddi bir şekilde ilgi görmeye devam etmektedir. İşte, 2023 yılında Borsa İstanbul’da halka arz olacak önümüzdeki dönemdeki hisseler ve faaliyet alanları.

İstanbul Borsası

Katılımevim Tasarruf Finansman A.Ş:
2018 yılında kurulan şirketin çalışma alanı üyeleri ile birlikte belli kurallarda birikim yaparak ev veya araba sahibi yapmak. 60 milyon lot ile borsaya girmeye hazırlanan şirketin halka arz fiyatı 13,43 TL olacak. 6-7 Haziran 2023 tarihinde halka arz edilecek şirketin aracı kurumu İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olup BİST kodu KTLEV olarak belirlenmiştir.

Pasifik Eurasia Lojistik Dış Ticaret A.Ş:
6-7 Haziran 2023 tarihinde 34 milyon lot ile halka arz edilecek olan şirketin halka arz fiyatı 25,00 TL olarak belirlenmiştir. PASEU koduyla BİST’e katılacak olan lojistik şirketin aracı kurumu ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olacaktır. 2019 yılında kurulan şirketin faaliyet alanı demiryolu, taşımacılık ve lojistik üzerinedir. TCDD ile birlikte imzalamış olduğu sözleşmeleri bulunmaktadır.

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş:
6-7-8 Haziran 2023 tarihinde 35 milyon lot ile giriş yapacak olan şirketin halka arz fiyatı 25,00 TL’dir. A1CAP koduyla sisteme dahil olacak ve yine A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracı kurumuyla çalışmaktadır. 1990 yılında kurulan şirketin faaliyet alanları, hisse senedi, VİOP işlemlerinde aracılık, portföy yönetimi, halka arz, yatırım danışmanlığı, şirket değerleme ve proje finansmanı gibi alanlarda çalışmaktadır.

Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş:
8-9 Haziran 2023 tarihinde FORTE koduyla halka arz edilecek olan şirket 22 milyon lot ile işlem görmeye başlayacaktır. Halka arz fiyatı 12,12 TL olarak belirlenmiş, aracı kurumu İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’dir. Bilgi işlem ve savunma sanayii alanlarında faaliyet göstermekte olup, 2006 yılında kurulmuş yüzde yüz yerli bir şirkettir.

Borsa İstanbul

Fuzul Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş:
Hazırlık aşamasında olup 75 milyon 860 bin lot ile halka arz edilecektir. Aracı kurumu ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olup kuruluş tarihi 1992’dir.

MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş:
Hazırlık aşamasında olup 207 milyon lot ile halka arz edilecektir. Aracı kurumu ise Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olup kuruluş tarihi 2011’dir.

Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş:
Hazırlık aşamasında olup 66 milyon 600 bin lot ile halka arz edilecektir. Aracı kurumu ise Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olup kuruluş tarihi 2011’dir.

Akçelik Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş:
Hazırlık aşamasında olup 26 milyon 250 bin lot ile halka arz edilecektir. Aracı kurumu ise A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olup kuruluş tarihi 1990’dır.

Tarkim Bitki Koruma San. ve Tic. A.Ş:
Hazırlık aşamasında olup 5 milyon lot ile halka arz edilecektir. Aracı kurumu ise Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olup kuruluş tarihi 2009’dir.

Diğer bekleyen şirketler ise:
Efor Çay Sanayi Tic. A.Ş.
Rönesans Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.
İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Atakey Patates Gıda San. ve Tic. A.Ş.
Reeder Teknoloji San. ve Tic. A.Ş.
Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat San. ve Tic. A.Ş.
Enerya Enerji A.Ş.
Gama Recycle Sürdürülebilir Teknolojiler A.Ş.
Ofis Yem Gıda San. Tic. A.Ş.
Büyük Hekimoğulları Gıda San. ve Tic. A.Ş.
Tab Gıda San. ve Tic. A.Ş.
Gıpta Ofis Kırtasiye ve Promosyon Ürünleri İmalat San. A.Ş.
Ebebek Mağazacılık A.Ş.
Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...