50 Bin Euro’luk Direksiyon

Bu rakama lüks bir araç alabilmek varken bir direksiyona böyle bir meblağ verilebilir mi diye düşünebilirsiniz. Ama ortalama bir F1 aracının yine ortalama bir direksiyonunun ederi 50 bin Euro’dan başlamaktadır. Buradan pay biçerek bir F1 aracının yaklaşık değeri 150 milyon Euro’dan fazladır.

F1’e merakınız varsa ve bir taneye sahip olmak istiyorsanız bu rakamı gözden çıkartmanız gerekir. Ben sadece dışından görüntüsünü isterim içerisinde motoru olmasa da olur diyorsanız gözden çıkaracak olduğunuz rakam yaklaşık 150 bin Euro’dan fazlasıdır. Ama içinde hiçbir şeyin olmayacağını da hesaba katmalısınız.

İkinci el bir F1 aracını almak istediğinizde en az birkaç milyon Euro’ya ihtiyacınız olacak. F1’deki en önemli unsurlardan biri de lastikler olup her bir teki ortama 2 bin Euro’dan başlamaktadır.

Formula bir yarışlarında araçlara ciddi oranda yük binebilmekte ve sınırları en sonuna kadar zorlanabilmektedir. Bu durum yarışçılar için de geçerlidir. Bir Formula 1 yarışında yarışçılar ortalama yarış başına yaklaşık 2 kilo vermektedirler. Ortalama bir yarışın süresinin bir buçuk veya iki saat civarında olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bir F1 aracı 0-200 km hıza 7 saniyenin altında ulaşabilmektedir. 300 km hıza yaklaşık 10 saniyede ulaşabilmektedirler. Bu konu ile bağlantılı olarak en yüksek hız rekoruna sahip olan kişi Lewis Hamilton olup McLaren Mercedes marka araç ile 320,2 km ulaşmıştır. Her sezonun başında belirlenen vites sayısı ortalama sekiz ileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Saatte 200 km hızla giderken frene bastığında 50 metrede arabayı durdurabilmektedirler. Araçların ortama ağırlıkları ise 500-600 kg civarındadır. Ortalama kullandığımız araçlar 100 km 6-8 litre yakmakta olup bir F1 aracı 100 km ortalama 60 litre yakabilmektedir.

Birçok farklı fonksiyonu ve güvenliği olan kaskların ağırlığı sadece bir kilogram civarındadır. Yarış esnasında yakıt almak ve lastikleri değiştirmeye pit stop denmekte olup sürenin ne kadar kısa olması o kadar başarılı olarak kabul edilmektedir. Bugüne kadar en kısa pit stop süresi 1,82 saniyedir. Yakıt ve lastik değiştirme işlemi yaklaşık 20 kişinin aynı anda senkronize çalışması ile yapılmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...