Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Her gün çeşitli mecralardan diyet önerileri paylaşılmakta olup hangisini yapacak olduğumuza karar vermek zorlanıyoruz. Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, nasıl yapılır ve nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda kısa bir yazı derledik.

Aralıklı oruç diyetini anlatmaya geçmeden önce gördüğümüz ve öğrendiğimiz her diyeti kendi kafamıza göre uygulamamamız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü her insanın beden yapısı, metabolizması, kullandığı rutin ilaçlar, aktif şekilde var olan hastalıkları ve geçmişte geçirdiği hastalıklar gibi birçok değişenin yapacağımız diyete olumlu veya olumsuz katkısı olabilmektedir.

Bir diyete başlamadan önce mutlaka uzman bir hekime özellikle de diyetisyene başvurmanızda fayda vardır. Sizin yapınıza uygun olarak belirlenmiş bir diyet ile amacınıza hızlı ve doğru bir şekilde ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti, gün 24 saatten oluştuğundan dolayı öğün sayısını ikiye düşürerek yapılmakta olup 16 saat yemek yemeden ve ardından tekrar 8 saat yemek yemeden yapılmaktadır. Bu diyette sabah ve akşam öğünleri arasında 8 saatlik boşluk bırakmak olup, arada atıştırılacak veya içilecek içeklerle geçirilmesidir. 16 saatlik açlıkta ise bu saatin büyük bir bölümü uykuyla geçirilmektedir. Temel amaç bir gün içerisinde tüketilen kaloriyi azaltarak kilo verilmesini sağlamaktır.

İki öğünden oluşmakta olan bu diyette her iki öğünde de istediğinizi yeme özgürlüğünüz ve öğünler arasındaki atıştırmalıkları da kafanıza göre belirleme şansınız yoktur. Bu diyette en önemli iki unsur olup bunlardan biri öğünlerde belirlenen besinlerin doğal olmasına dikkat edilmesi gerekliliğidir. Ayrıca ikinci önemli nokta ise su tüketiminin bol ve doğru bir şekilde yapılmasına dikkat etmeniz gerektiğidir.

Aralıklı Oruç Diyeti sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir şekilde yaşamak isteyenlerin de uygulaması gereken bir diyettir. Böyle bir diyete başlamadan önce hep söylediğimiz gibi mutlaka diyetisyeninize başvurmadan başlamamanızdır.

Nasıl Yapılır?

Bu diyette öğünler arasında şekersiz ve kalorisiz ürünler tüketilmelidir. Bu diyeti birkaç hafta olarak da yapabilirsiniz, daha uzun süreli de. Aralıklı Oruç Diyeti çalışma ve yaşamınıza uygun bir şekilde 16/8 ana ekseninde planlayabilirsiniz. İlk öğün olan kahvaltı ile ikinci öğün arasında 8 saatlik bir süre olmalıdır. Akşam öğünü ile tekrar sabah öğünü arasında da 16 saatlik bir zaman dilimi olmalıdır.

Eğer ara öğün olmadan yapamam diyorsanız; su, şekersiz kahve, sade soda, sebze suyu, taze meyve, çiğ kuruyemişler gibi takviyeleri değerlendirebilirsiniz. Bu diyet türü bir detoks olarak görülebilmekte olup mevcut kilonuzu korumak için de değerlendirebilirsiniz

Vücut kitle endeksi 20’nin altında olanlar, karaciğer, böbrek, metabolik rahatsızlığı olanlar bu diyeti yapmamaları konusunda uzmanlar tarafından uyarılmaktadır. Ayrıca 18 yaş altındakiler, hamile ve çocuk emziren annelere de bu diyet önerilmemektedir.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...