Bir Ampul Hiç Sönmeden Kaç Yıl Yanabilir?

Tükettiğimiz tüm ürünlerin bir son kullanma tarihi veya kullanım ömrü bulunmaktadır. Özellikle son 10-15 yıldır kullandığımız elektrikli veya elektronikli cihazlar genellikle garanti süreleri biter bitmez bozulabilmekte. Bunların sorgulamasını kafamızda yaparken karşımıza akıllara zarar diyebileceğimiz bir örnek çıkmaktadır. Alın size kullanım ömrü anlayışımızı kökten değiştirebilecek bir örnek.

Hayatımızın her aşamasında var olan ve o kadar alıştığımız, hatta kullandığımız halde varlığı bile dikkatimizi çekmeyen bir aydınlatma elemanı olan ampul ne kadar uzun ömürlü olabilir? Bir ampul hiç sönmeden ne kadar yanabilir? Hiç sönmeden yanan ampul kaç yıldır açık? Bu ampul nerede? Gibi sorularınıza yanıt verelim.

Hiç sönmeden hala yanan en uzun süreye sahip ampul Kaliforniya eyaletinde yani Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır. Pleasanton İtfaiye Müdürlüğü’nde 1901 yılında takılan ve yakılmaya başlanan ampul tam olarak, aralıksız bir şekilde 121 yıldır yanmaktadır.

Bu ampul 1901 yılında açıldı ve hiç kapatılmadan yanmaya devam ederek üretilen bir ürünün ne kadar uzun dayanabileceğini bizlere rekor süreyle göstermektedir. Bir ampul düşünün ki ne savaşlar, ne ülkeler, ne imparatorluklar görmüş. Yakılmaya başlandığında Birinci Dünya Savaşı başlamamış hatta Türkiye Cumhuriyetimiz bile henüz kurulmamıştı.

Ortalama birkaç yıllık ömre sahip olan ampuller göz önüne alındığında aklınızdan geçen ilk soru da hangi marka olduğudur. Shelby Elektrik marka olan bu ampulü üreten firma batmış ve bu 121 yıldır yanmaya devam eden ampulün sırrı da kendisi ile beraber sırlar dünyasına karışmıştır.

Zamana meydan okuyan ampul doğal olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeyi de başararak haklı yerini almıştır. Bu ampulü görmek için ille de Kaliforniya’ya gitmeniz gerekmemektedir. Onu canlı olarak izleyebileceğiniz bir site bulunmakta olup meraklılarının ziyaretini beklemektedir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...