Bu Yapbozu (Puzzle) Satın Alamazsınız

Birçok çocuk ve yetişkinin bireysel eğlence araçlarının başında yapbozlar gelmektedir. Birçok çeşidi ve zorluk derecesi olan yapbozlar, özellikle bu konuda ciddi merakı olan insanları heyecanlandırmaktadır. Genellikle büyük bir yapboz yapan kişi verdiği emeği gösterebilmek adına onu çerçeveletip evinin veya işyerinin duvarına asmaktadır.

Ama bazı yapbozlar var ki onları tamamlamak herkesin başarabileceği bir durum değildir. Yapboz meraklıları hep bir büyüğünün veya bir zorunun peşinden koşmaktadır. Kayıtlara geçmiş bir yapboz (puzzle) var ki ona paranızla sahip olmazsınız. Çünkü ondan sadece bir tane var.

İşte, paranızla bile sahip olamayacağınız bu yapboz aynı zamanda da dünyanın en büyük yapbozu olup  Ho Chi Minh City Ekonomi Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bu yapbozun özelliklerine baktığımızda bizleri şaşkına çevirebilecek bilgilere sahiptir.

Yapımında 1600 öğrenci çalışmıştır. 551 bin 232 parçadan oluşmakta olup desen bir lotus çiçeğidir. Lotus çiçeği yapbozunun ebatları 14,6 metre genişliğe, 23,2 metre uzunluğa sahiptir. Bu yüzden de bu yapboz bir tane olarak üretildiği için satışı söz konusu değildir.

Satın alınabilir dünyanın en büyük yapbozundan tam 10 kat büyüktür. Bu bilgiyi verdiğimizde akla, dünyanın satın alınabilir en büyük yapbozunun ne olduğu ve kim tarafından üretildiği sorusu gelmektedir. Bu yapboz meşhur bir fotoğraf makinesi ve film üreticisi olan Kodak firması tarafından üretilmiştir.

51 bin 300 parçadan oluşan bu yapbozda 27 farklı eserin fotoğrafı bulunmaktadır. Her bir eser için 1900 adet parça kullanılmaktadır. Ebatlarına baktığımızda ise genişliği 1,9 metre, uzunluğu 8,6 metre ve ağırlığı 18,5 kg’dır. Yapbozun her bir parçası 3X9 cm ebadındır.

Yapbozun üzerinde 27 ayrı eserin fotoğrafı olduğunu daha önce dile getirmiştir. Ama ne olduklarını söylememiştik. Dünya üzerindeki 27 ayrı muhteşem eserin görselleri bulunmakta olup bir tanesi de ülkemiz ile ilgilidir. Ülkemizden bu yapboza girmeyi başaran eser Ayasofya müze camisidir. Bunun dışında; Çin Seddi, Taç Mahal, Eyfel Kulesi, Kolezyum ve Büyük Giza Piramidi bunlardan birkaçıdır.

Bu yapboz satışa çıkartıldığı dönemde yani 2020 yılında 400 Dolara meraklılarını beklemişti.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...