Bunları Bilmeden Karavan Almaya Gitmeyin

Özellikle pandemi ile beraber herkesin dikkatini çeken karavan ve karavan tatilleri hala revaçta. Genel anlamda altrenatif tatiller ülkemizde pek bilinmediğinden dolayı doğru yapılmayan karavan tatili veya karavan seçimi birçok alanda olduğu gibi hızlıca tüketip bir kenara atmamıza sebep olmaktadır.

Bunun bir yaşam tarzı ve kültür olduğunu bilerek, gerekliliklerini yerine getiremediğimizde büyük furya ile başlayan durum karavan parklarında çürüyen araçlara dönüşmektedir. Burada önemli olan düşünerek, planlayarak, ihtiyaçlarımızı doğru belirleyerek ve beklentilerimizi doğru analiz ederek doğru karavanı seçmek olmalıdır.

Karavanın bir kez keyfine vardığınızda vazgeçemeyeceğiniz bir tutkuya dönüşecek olduğunu unutmayın. İşte bu yazı da sizlere bu seçimlerin nasıl yapılacağını ve nelere dikkat etmek gerektiği konusunda ufuk açma hedefindedir.

Öncelikle bir karavan almak ve bununla tatile ailecek gidebilmek için eşinizi ikna etmeniz gerekir. Eşiniz veya çocuklarınızın ikna edilmemesi durumu parkta duran bir hayalden öteye geçemeyecektir.

Çünkü eşler ilk önce yapılacak yemekler ve yıkanacak bulaşıklardan başlayarak hevesinizi kırmak isteyebilir. Burada karavan anlamında ona eksiklikleri hissettirmeyecek doğru seçenekler sunmalısınız.

En başında hangi karavan türünü, yani çekme karan veya motokaravan diye adlandırdığımız iki çeşitten birinin seçilmesi sürecidir. İkisinin de birbirine karşı artıları ve eksileri bulunmaktadır. Bir muhasebeci gibi davranıp kendi aile yapınıza ve zevkinize göre artı-eksilerini bir kenara yazıp tercihinizi yapmanız gerekecektir.

Motokaravanların artısı özellikle iki kişi iseniz gayet ideal bir tercih olmaktadır. Ama üç veya üzeri kişi iseniz yerin yetersizliği sizi bir süre sonra karavandan bıktırabilir.

Motokaravanlar için bir çekme belgesine veya ekstra park alanı aramanıza gerek yoktur. Hem seyahat ettiğiniz araç hem de yaşam alanınız aynı yerde bulunmaktadır.

Ama motokaravanlar çekme karavanlardan oldukça pahalı olması da gözden kaçmaması gereken bir büyük bir detay. Çekme karavanlar ortalama 200 bin TL’den başlayabilirken motokaravanlarda ise sizi yolda bırakmayacak olanı 600 bin TL’den başlamaktadır.

Motokaravanlar hem araç hem yaşam alanının aynı yerde barındırmaktadır. Çekme karavanlar ise bir aracın arkasına bağlanarak bağımsız bir yaşam alanına sahip karavanlardır. Şimdi bunların özellikleri ve dikkat edilmesi gereken unsurlarına bakalım.

Ciddi bir yatırım gerektirdiği için en önemli nokta bir veya iki günlüğüne kiralayıp size uygun olup olmadığını test etmenizdir.

Kesinlikle karavanı canlı olarak görmeden ve içinde birkaç dakika geçirmeden sadece sanal ortamda görerek satın almayın.

Her iki tür karavanda da yalıtımın doğru yapılmış olması çok önemlidir.

Her ikisinde de içinde kullanılan malzeme kalitesi yaşam konforunuzda ciddi bir etkiye sahip olacaktır.

Karavanın içerisinde kaç kişi kalacak olduğu karavan türünü belirleyen en büyük etkendir.

Motokaravanlar üzerinde yapılan her iş, gerekli proje ve onay sürecini geçirmiş, trafiğe çıkma onayı taşımalıdır.

Motokaravanlar aynı zamanda araç olarak kabul edildiğinden dolayı yıllık vergileri, sigortası ve muayene dönemleri unutulmamalı.

Çekme karavanlarda 750 kg. altı ise herhangi bir sigorta ve muayene işlemine tabi değildir. 750 kg. üstü çekme karavanların mevzuatı biraz daha zordur. Örneğin yıllık muayene zorunluluğu gibi.

Çekme karavanlarda satın alacağınız firmanın hangi tür şase kullandığı ömrünü ve zor şartlarda gösterdiği mukavemeti belirlemektedir.

Her iki tür karavanda da üste kuracak olduğunuz güneş panelleri ile gittiğiniz yerde elektrik arama ihtiyacınızı minimuma indirebilirsiniz.

Her ikisinde de tuvaletler evlerimizde kullandığımız gibi olmadığından bunun kültürüne alışmamız yerinde olacaktır.

Aldığınız karavanda su deposunun var olup olmadığı ve kapasitesinin ne olduğu yaşam konforunuzda ciddi bir öneme sahiptir.

Dışında bir tentenin olması keyifli zaman geçirmenize katkı sunarken karavan dışında da bir portatif duş başlığının olması karavanın temiz kalması için önemlidir.

Her şartta birkaç yıllık tatil parasına ömür boyu gezerek, bir otele bağlı kalmadan tatil yapma imkânı sunmaktadır.

Karavan yapım firmaları ilk olarak donanımsız fiyatlarını size sunmaktadırlar. Sorduğunuz veya istediğiniz her donanımın üzerine fiyat olarak eklenecek olduğunu unutmayın.

İhtiyaçlarımızı doğru belirleyip sadece o donanımları ekletmeliyiz. Yoksa kafanızdaki fiyatın iki katı bir fatura ile karşılaşabilirsiniz.

Karavan çok özel bir kültür olup karavancılar sohbet etmeyi ve anlatmayı severler. Karavancıların videolarını izlemek her zaman yeni bir şeyler öğrenmenizi sağlayacaktır.

Her iki türde karavan için geçerli olan bir husus da, gidecek olduğunuz güzergâhtaki yolların altyapısının nasıl olduğunu kontrol etmeniz gerekliliğidir.

Özellikle çekme karavanlarda park etmek ciddi bir iştir. Bu konu ile ilgili mümkün oldukça boş bir alanda alıştırma yapmanızda yarar olacaktır.

Motokaravanlar kullanım açısından kolaylık sağlarken mali olarak her yıl bir külfet oluşturmaktadır. Çekme karavanlar ise taşıma açısından biraz zor olmasına rağmen durduğu yerde rutin ve zorunlu ödemeleri olmayan bir özelliğe sahiptir.

Çekme karavanlarda özellikle AL-KO marka frenli sisteme sahip bir karavanı tercih etmekte fayda vardır. Frensiz bir çekme karavan, çeken araç üzerinde belli bir zorlanma oluşturmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...