Dünyanın En Pahalı Çay ve Kahvesinin Fiyatı Ne Kadardır?

Yüzyıllardır kahve ve çay insanoğlunun vazgeçilmezleri arasında hep ilk sırada yer almıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çay ve kahve sohbetlerin vazgeçilmezlerinden. Günümüzde artan kahve ve çay fiyatları sohbetlerin tadını kaçırırken sadece çok küçük bir azınlığın içme şerefine nail olduğu türleri de bulunmaktadır.

Her şeyin en küçüğü en büyüğü merak edildiği gibi en ucuzu ve en pahalısı da insanlar tarafından merak edilmektedir. Şimdi size dünyanın en pahalı kahve ve çayının hangisi ve ne kadar paraya satıldığını anlatalım.

Dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwak kahvesidir. Onu ilginç yapan tek özelliği en pahalı kahve olmasının yanında nasıl elde edildiğiyle de ilgilidir. Kopi Luwak kahvesi sadece Endonezya’nın Sumatra Adasında üretilmektedir. Elde ediliş şeklinin oldukça sıra dışı olması onun ününü daha fazla artırmıştır.

Kopi Luwak kahvesini elde edilişinin temel öğesi Palmiye Misk kedisi olup, kahve çekirdeklerini önce yutması sonra da onları tekrar dışkı olarak çıkarmasıdır. Ne demek yani! Dediğinizi duyar gibiyim. Kısaca anlatmak gerekirse: Sumatra adasında bulunan Misk kedileri en çok kahve yemeği sevdikleri için önce kahve çekirdeklerini bütün olarak yutarlar. Midelerindeki çeşitli enzimler sayesinde fermente olan kahve çekirdekleri yine bütün olarak dışkı şeklinde dışarı çıkar.

Dışkıdaki kahve çekirdekleri ayıklandıktan sonra bir dezenfekte işleminden geçerek kavrulur ve çekilir. Böylece dünyanın en meşhur, en pahalı ve en az üretilebilen kahvesi ortaya çıkar. Bir yılda yaklaşık 200 ila 250 kilo civarında üretilebilen kahvenin kilosu 500 Dolar civarında bir fiyata satılmaktadır. Yani bir kolu 13 bin 350 TL olup bir fincanı 30 Euro (900 TL) satılmaktadır. Aklınızda bulunsun bu kahveyi her kafede bulma şansınız yok.

Yine birçok toplumda olduğu gibi bizde de vazgeçilemez içeceklerden biri olan çay Uzakdoğu’dan başlayarak tüm dünyaya yayılmış ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Dünya üzerinde en pahalı çay ise Çin’de çok özel ve gizli şartlarda yetiştirilen Da-Hong Pao çayıdır. Çin devleti tarafından ulusal hazine ilan edilmiş olup nasıl üretildiği sır gibi saklanmaktadır. Bir kilonun maliyeti 1,2 milyon Dolar olarak belirtilen çay dünyanın en pahalı çayı olarak literatüre girmiştir. Bu çayın gramı 1400 Dolara satılmaktadır. Olurda bir yerlerde bulma şansınız olursa bir bardağı için 10 ila 50 bin Dolar arasında bir meblağı gözden çıkartmanız gerekecek.

Bu kadar pahalı içeceklerden bahsedilince akla gelebilecek bir soru da dünyanın en pahalı yiyeceğinin ne olduğu ve fiyatının ne kadar olduğudur. Hazar denizinde yaşayan Beluga balığının yumurtalarından elde edilen Beluga Havyarı dünyanın en değerli yiyeceği olarak kayıtlara geçmeyi başarmıştır. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu balık, yumurtalarını 12 yıllık bir sürede üretmekte ve havyarının rengi ise siyahtır.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...