Engelli ve Eski Hükümlülere 150 Bin TL Hibe Desteği

Birçok kişinin kendi işyerine sahip olma hayali vardır. Eğer engelli ve eski hükümlü iseniz bunu gerçekleştirmek daha zor olabilmektedir. İşte bu dezavantajlı guruptaki vatandaşlar için İŞKUR 150 bin TL’ye varan hem de hibe özelliğine sahip destek sunmaktadır.

Bu desteğin devlet tarafından verilmesindeki genel amaç dezavantajlı guruptaki insanları daha hızlı bir şekilde topluma ve çalışma hayatına kazandırabilmektir. Bu şekilde hem kendi işlerini kurabilecek hem de yeni istihdamlar oluşturabileceklerdir.

Hibe nelere verilecek?

Kuruluş işlemleri desteği, işyeri kurmak için yapılan işlemler, onay ve izinler, ruhsatlar ve sigorta konularında yapılacak belgelendirilen masraflar için 10 bin TL’ye kadar destek verilmektedir. Elektrik, su, iletişim, kira, ısınma ve tanıtım gibi işletme giderlerinin sözleşme imzalandığı tarihten itibaren 12 ay süre ile 10 bin TL’ye kadar desteklenmektedir. İşletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş (makine, teçhizat, donanım, yazılım, ofis malzemeleri gibi) harcamaları için belgelendirilmek kaydı ile yine 12 ay boyunca 110 bin TL’ye kadar destek belirlenmiştir.

Kimler başvurabilir?

İŞKUR veri tabanına engelli olarak en az %40 oranı ve üzerinde kaydının bulunması ve bunu “sağlık kurulu” raporu ile belgelendirebilecek durumda olmak. Eski hükümlü statüsüne sahip olan kişiler de başvurabilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmak, ama emeklilik gibi bir statüye de sahip olmaması gerekir. İŞKUR’a borcu bulunmaması ve üzerine kayıtlı bir işletme olmaması. İkametgâhının işi kuracak olduğu yerde olması. Girişimcilik eğitim programından sertifika sahibi olmak. Üzerinde icra dosyasının bulunmaması ve kendisine vasi tayin edilmemiş olmak gibi kriterler bulunmaktadır.

Başvuru nereden ve ne zaman yapılacak?

E-Devlet üzerinden 9 Haziran 2023 tarihi saat 23.59’a kadar yapılabilecektir. Yapılacak ön incelemede evrakı eksik olanlar için 3 Temmuz 2023 tarihine kadar tamamlamak zorunluluğu bulunmaktadır.

Eski hükümlüler için bireysel başvuru kabul edilmemekte olup, Adalet Bakanlığının ilgili birimleri üzerinden yapılması gerekmektedir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...