Ev Dekorasyonunda En Sık Yapılan 9 Yanlış

Klasik söylem olan, zevkler ve renkler tartışılmaz klişesi bile bir yere kadar kabul görürken ev dekorasyonunda kendimizce yaptığımız tercihler hem karakterimizi hem de göz zevkini olumsuz etkileyebilmektedir. İster yeni alınan bir evi dekore ederken olsun ister var olan evimizi yeniden dekore etmekte olsun bu 9 maddedeki hataları yapmamaya dikkat edilmeli.

1-Perde ve koltuk kombinasyonu yaparken koltuk minderleriyle perde fonlarını aynı renkte seçmeyin.

2-Duvarlarda seçilen renkle koltuk takımının rengi birbirini bastıracak şekilde olmamalıdır. Geçişler çok sert şekilde olmamalıdır. Örneğin, kahverengi koltuk takımının olduğu bir odada gri renkli duvar boyası seçilmesi gibi.

3-Boydan boya halı döşemenin modası artık geçtiği için bu tercihi seçenek olmaktan çıkartmalısınız. Ayrıca her odanın halı renk ve desenini salondaki ile aynı seçmemeye dikkat edilmelidir. Her odanın kendine has bir karakteri olmalıdır.

4-Halı seçiminde desenlerde ağır renk ve yoğun motiflerden uzak durulmalıdır.

5-Özellikle salon ve oturma odalarında fazla ve yoğun aksesuarlardan uzak durulmalıdır. İlgili odanın ambiyansını bozacak dekoratif ürünler kesinlikle kaldırılmalıdır. Örneğin avangart bir salon konseptinde modern dekoratif unsurların kullanılması gibi.

6-Mutfaklarda tezgah üstünde yoğun bir şekilde küçük ev aletlerini sergilemek en sık yapılan hatalardandır.

7-Mutfakta üst dolaplarda açık raflar artık tercih edilmemektedir. Aynı zamanda bulaşık makinesi ile evye ve yoğun kullanılan çekmecelerin birbirlerinden uzakta konumlandırılması en sık yapılan hatalardan bir diğeridir.

8-Ev dekorasyonunda yapılan hatalardan biri de televizyonun doğru konumlandırılmamasıdır. Oda ve metrekareye göre yanlış ebatlarda televizyon ekran büyüklüğü seçimi bunlardan en önemlisidir. Diğer sık yapılan bir hatada duvara monte edilen televizyonların koltukların oturma yüksekliğine göre ayarlanmamasıdır.

9-Yoğun sarı ve parlak beyaz ışık tercihi de aydınlatmada yapılan yanlışlardan biridir. Aydınlatma armatürünün odanın metrekaresi dikkate alınmadan seçilmesi de başka yapılan bir diğer hatadır. Örneğin 15 metrekare bir odada 6 kollu avangart bir avize seçimi gibi.

 

Editör: Sedat DİZLEK

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...