Ghosting Nedir? Maruz Kaldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Gün geçmiyor ki yeni bir şey duymayalım veya öğrenmeyelim. Yukarıdaki başlığı büyük bir çoğunluğunuz ilk defa duymakta olmasına rağmen hayatınız içerisinde ya siz birilerine bunu yapmışsınızdır ya da siz böyle duruma maruz kalmışsınızdır.

Aslında yeni bir terim veya durum değil Ghosting. Teknolojinin ve özellikle sosyal medya mecralarının baş döndürücü gelişimi Ghosting’i sadece daha belirgin, adından sık söz edilir hale getirmiştir. Yani teknoloji ve sosyal medya döneminden önce de var olan bir durumdu.

O zaman aklımıza gelen; Ghosting nedir? Belirtileri nelerdir? Ghosting’e maruz kaldığınızı nasıl anlarsınız? Ghostlamak ne demek? Ghosting sadece flörtlerde mi olur? Gibi soruların cevaplarına bakalım. En önemlisi yaşadığımız sosyal medya çağında Ghosting gittikçe yaygınlaşmakta mıdır?

Ghosting, ortada herhangi bir etken, sebep yokken karşınızdaki kişinin bir anda ortadan kaybolması, sizi umursamaması yani tüm iletişimini kesmesine ayrıca karşı tarafın iletişim kurma cabalarının sonuçsuz kalmasına denmektedir. Genellikle iki kişi arasında yaşanan bir durum olup belirli veya uzun vadeli bir ilişkinin ardından bir tarafın sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi iletişimi kesmesi ve kurulan iletişime duyarsız kalması şeklinde de tanımlanabilmektedir. En kaba tabirle ‘görmezden gelinme’ durumudur.

Bu durum ille de iki kişi arasında yaşanan bir aşk veya sevgili hallerinin yanı sıra bir arkadaş, bir dost, bir akraba ile de yaşanabilmektedir. Hayatınızın belli dönemlerinde mutlaka yaşamışsınızdır. Bir dönem iyi sohbet ettiğiniz veya takılmaktan keyif aldığınız birinin bir anda iletişiminin kesilmesi ve akabinde sanki hiçbir yaşanmışlığın aranızda geçmemiş gibi davranması durumuyla.

Günümüz teknoloji ve sosyal medya çağında bu durumlar ile daha sık karşılaşır olduk. Böylece de bu terimi bilenlerimiz veya bu duygu durumunu yaşayanlarımız da artmaktadır. Çeşitli sosyal medya platformlarından tanıştığımız ve sohbet ettiğimiz, ciddi etkileşimde karşılıklı bulunduğumuz bazı kişiler bir anda ortadan kaybolmuş gibi yaparlar. Yazışmalara, iletişim kurma çalışmalarına kesinlikle karşılık vermezler. Sanki hayatında siz hiç olmamışsınız gibi davranırlar.

Bunu yapan kişi için gohostlamak tabiri kullanılırken bu duruma maruz kalan kişi bir nevi mağdur durumuna düşmektedir. Mağduriyet sadece maddi konularda değil duygusal ilişkiler de de olmaktadır. Bu durum karşı tarafta duygusal boşluk, değersizlik, dikkate alınmama hissi hatta depresyon bile yaşatabilmektedir.

Çünkü yaşanılan duruma hiçbir mantıklı açıklama getirememektedir. Ne bir kavga ne bir tartışma ne de bir sebep ortada yokken yok sayılma hissi ile karşı karşıya kalmış oluyorsunuz. Bu durumu yaşayan insanlarda güvensizlik ve özellikle sosyal medya mecralarında aşırı temkinli davranma gibi duygusal durumların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Ghosting, psikolojik bir istismar türü olup, maruz kalan kişiler duygusal istismara uğramış bireydir.

Çağrılarınıza, mesajlarınıza geçerli bir sebep yokken geç dönmeye başlayan ve bir süre sonra nerdeyse karşılık bulamadığınız bir iletişimsizliği yaşıyorsanız ve bu durum sistematik bir şekilde devam ediyorsa ghostlanmak üzere olduğunuzu hissetmeniz gayet normal bir düşüncedir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...