Guinness Nedir?

Aslında Guinness bir bira fabrikasının ismidir. Fabrika isminden günümüz dünyasının en çok satan ve en çok takip edilen yayınına nasıl dönüştüğü apayrı bir hikâyedir. Rivayete göre bira fabrikasının genel müdürü olan Sir Hugh Beaver isimli şahıs ava meraklı bir insandı. Av esnasında en hızlı kazın hangisi olduğu tartışılmaya başlanmış ama bir türlü sonuca ulaşılamamıştır.

 

Bunun üzerine yaşanan bazı gelişmeler ile Sir Hugh Beaver bu konuyu noktalamak üzere bir yayının çıkmasının hazırlıklarını başlatmıştır. Yani kısaca günümüzdeki Guinness Rekorlar Kitabının ilk çıkış noktası Avrupa’daki en hızlı kazı bulma arayışıdır diyebiliriz.

İlk olarak 1955 yılında kazlar ile başlayan yayın daha sonraları daha farklı konu ve kategoriler ile devam etmiştir. Günümüzde her yıl güncellenerek çıkan kitaba girebilmek için dünyada binlerce insan maharetlerini sergilemeye çalışmakta ama sadece bir önceki rekoru kıran kişiler burada yer bulabilmektedir. Bu kadar bilinen ve takip edilen Guinness Rekorlar Kitabı hakkında da birçok soru akıllara gelmektedir.

Para ödülü var mı?

Rekoru kıran kişiye herhangi bir para ödülü verilmiyor. Sadece bir madalya ve sertifika verilmektedir. Bir para ödülü var ama bunu sadece rekorlar kitabına giren fotoğrafı çeken kişi alabiliyor.

Nasıl başvurulur?

Birçok ülkede Guinness temsilcisi bulunmakta olup başvurular internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İnternet sitesinde birçok dil desteği bulunmakta olup işlerin kolaylıkla yapılması sağlanabilmektedir.

Ne zaman başvurulur?

Türkiye’den Guinness Rekorlar Kitabına girmek isteyen biri öncelikle kırmak istediği rekorun bir kategorisinin olup olmadığını araştırmak zorunda. Ayrıca prosedür kısmı biraz uzun sürdüğü için başvurunun rekor denemesinden en az yedi ay öncesinden yapılması gerekiyor. Sadece noter karşısında rekor denemesi yapmak yeterli değildir. Ya da rekoru videoya çekmek te yeterli olmamaktadır.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...