Guinness Rekorlar Kitabına Giren Türkler

İnsanoğlu yaradılışı gereği hep bir mücadele içerisinde olmuştur. İlk zamanlar doğa ve çevre şartlarıyla mücadele ederken günümüze yaklaşıldığında bu mücadeleler insanlar arası meydan okumalara dönüşmüştür.

Doğa ile olan mücadele yarışı insanların birbiri ile meydan okumasına dönüştüğü günümüzde bunun en kabul göreni Guinness Rekorlar Kitabına girmeye çalışmak oluyor. Peki, ülkemizden hiç bu kitaba girebilmiş var mı? Ya da girebilmişse hangi alanlarda ve kaç kişi girmiştir? İşte merak edilen soruların cevabı:

Genel olarak günümüze kadar Guinness Rekorlar Kitabına girebilmeyi başarmış 80’in üzerinde birbirinden farklı kategorilerde rekorumuz bulunmaktadır. Önce Türk toplumunun yakından tanıdığı kişilerle başlayalım.

Modacı Cemil İpekçi: Ünlü modacı Cemil İpekçi kendi alanı ile ilgili 2069 metre uzunluğundaki podyum ile rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır. Bir AVM’de yapılan etkinlikte içeride başlayan podyum her yeri dolaşarak dışarıya kadar devam etmiştir.

Guinness Rekorlar Kitabına Giren Türkler

Sanatçı Metin Şentürk: Kendine has tarzı ve konuşmalarıyla bir dönem ülke gündeminin vaz geçilmez konuklarındandı. Ama kırdığı rekor şarkıları ile ilgili değil hız ile ilgiliydi. Dünya görme engelliler sürat rekorunu kırarak kitaptaki yerini almıştır.

Sefa Önal: Türk sinemasının emektar senaristlerinden Sefa Önal, filme alınmış 395 senaryosuyla rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır.

Tüplü dalış ile su altında kalma rekorunu kırarak kitaptaki yerini almayı başaran kişi Cem Karabay oldu. Rekorun süresi ise 135 saat 2 dakika 19 saniyedir.

Dünyanın en büyük ebrusu rekorunu tescil eden kişi Trabzon’da resim öğretmeni ve yüz öğrencisi ile başarmıştı.

Antalya Valiliğinin organize ettiği organ bağışı etkinliği toplam 7 dakika sürmüştür. Daha önceki rekor bir saat gibi bir süre iken bunu 7 dakikaya düşürerek kırılması zor bir hale getirmiştir.

Bir diğer rekorumuz ise kadınların hiç sevmediği ütü üzerine. Kemal Gökgül isimli vatandaşımız 42 saatin sonunda 464 parça kıyafeti ütüleyerek rekorlar kitabındaki haklı yerini almıştır.

Pişmaniye denince akla ilk gelen yer İzmit olduğu için bu rekorunda adresi belli olmuş oldu. Pişmaniye Festivalinde 1040 metrelik pişmaniye ile rekoru evine götürmeyi başarmıştır.

Zahit Okurlar, Konya’da yaşayan bir ayakkabı ustasıdır. 455 numara ayakkabı yaparak dünyanın en büyük ayakkabısı rekorunu ülkemize kazandırmıştır.

Biraz da dans. 198 çift beş dakika boyunca hatasız ve senkronize bir şekilde Bachata dansı yaparak rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır.

Sıra tam bizlik bir rekorda. Bursa’da bir alışveriş merkezinde “hoş geldiniz” diyerek el sıkma rekoru kırılmıştır. AVM yöneticileri 12 saatte tam olarak 12.972 müşterinin elini sıkmıştır.

Sürekli kendi rekorlarını egale etmeye alıştığımız Şahika Ercümen. 110 metrelik mesafeyi geçerek buz altı yatay dalış rekorunu kırmıştır.

Dünyanın en büyük sucuğu da doğal olarak Kayseri’den rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır. Tek parçadan oluşan sucuk tam olarak 1740 KG ağırlığındaydı.

Dünya altın burun unvanını elinde bulunduran Mehmet Özyürek 8,8 cm uzunluğundaki burnu ile rekorlar kitabındaki yerini almıştır.

Dünyanın en kısa kadını Elif Kocaman ve dünyanın en uzun adamı Sultan Köse de rekor madalyasını ülkemize kazandıran rekortmenlerimizdendir.

Bir günde 360 kişiyi tıraş ederek rekorlar kitabına girmiş kişi de erkek kuaförü Ercan Buyruk olmuştur.

Diğer bazı rekorlarımız ise: -9 derecede buzla dolu bir küvette 51 dakika kalmak, dünyanın en kalabalık melodika korosu, birden çok noktada dünyanın en kalabalık iftarı, dünyanın en büyük barış resmi mozaiği, 28 çeşit yemek ile açık büfe rekoru, dünyanın en büyük kazağı, dünyanın en büyük çantası, dünyanın en büyük döneri, dünyanın en büyük şiş kebabı gibi daha birçok rekorumuz da bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...