Kahvaltı İçin En Uygun Saat Kaçtır?

Sabah kahvaltısı insanın güne başlama öğünüdür. Her kültürde farklı kahvaltı saat ve şekilleri bulunmakta olup çoğunlukla geçmişten alışkanlıklarla yapılmaktadır. Bizim toplumumuzda da kahvaltı çok özel bir yer ve öneme sahiptir. Sadece kahvaltısı ile meşhur olan illerimiz bile bulunmaktadır.

Toplum ve kültürümüz açısından bu kadar öneme sahip olan kahvaltıyı ne zaman yapmalıyız? Uyandıktan ne kadar zaman sonra yapmak daha doğrudur? Diyabetik insanlar için en doğru zaman hangisi? Spor yapanlar hangi saatte kahvaltı yapmalı? Gibi bir sürü soru da akla gelmektedir.

Şimdi farklı uzmanlardan edinilen bilgilerin bir karışımı olan yazımıza geçelim. Öncelikle bütün uzmanların üzerinde hemfikir oldukları konu, kahvaltının vazgeçilmezliğidir. Güne kahvaltı ile başlamak hem bedensel ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olur hem de psikolojik olarak günümüzün nasıl geçecek olduğunu belirlemektedir.

Birçok uzmana göre uyandıktan en geç iki saat sonra kahvaltımızı yapmamız gerekmektedir. Bu süre iki saatin üstüne çıkmaya başladıkça kan şekerimizi olumsuz etkilemeye başlayacak olduğundan dolayı verimli bir süreç geçirmemizi engelleme ihtimali yüksektir.

Yine uzmanlara göre uyanır uyanmaz hemen kahvaltı sofrasına oturmakta başka bir sorunu tetikleyeceği için bunu da yapmamamızı önermektedirler. Peki, en ideal saat hangisi olmalı? Uyandıktan sonraki ilk bir saat civarında yapılmasının sağlıklı olduğunu önermektedirler.

Diyabetik hastalıkları olan insanlar için en doğru zaman ise kendi vücut saatine göre hareket etmeleri gerekliliğidir. Yani her insanın kan şekerinin aşağı veya yukarı hareketi farklılık arz etmektedir. Kendini bilen ve takip eden bir insan bunu göz önünde bulundurarak kendi kahvaltı saatini belirlemelidir.

Düzenli olarak spor yapan insanlar ise bu konuda kendi doktor ve spor hocalarına danışmadan hareket etmemeleri gerektiği konusunda uzmanlar bizi uyarıyor. Vücut yapısı ve yaptığı spor türüne göre bazı durumlarda kahvaltıdan sonra, bazı durumlarda ise kahvaltıdan önce sporunu yapmalıdır. Ama unutulmaması gereken önemli bir noktada bir şeyler yedikten hemen sonrasında spora başlanmaması gerektiğidir.

İster doktor kontrolünde ister kendi planınıza göre bir diyet uyguluyorsanız mutlaka kahvaltının ne zaman yapılacağını bir diyetisyene danışmanızda fayda vardır.

Son olarak birçok uzmanın hemfikir olduğu bir konu da uyandıktan sonra mümkün oldukça midemize gidecek olan ilk şeyin bir bardak su olması gerektiğidir. Bu su, ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...