Karı Koca Kavgasının Çıkarttığı Savaş

Eşler arasında her zaman bir takışma, sürtüşme ve inatlaşma hep olabilen olağan durumlar olmuştur. Bu durumu düzeltmek için bazen bir buket çiçek, bir paket çikolata veya güzel, romantik bir yemek ortamın yumuşamasına sebep olabilmektedir. Daha olumsuzunu düşünelim; kavga ve boşanmaya doğru giden bir süreç te olabilir. Ama biri var ki iki ülke arasında savaşın çıkmasına ve neticesinde domino etkisiyle Avrupa’da yüzyıl savaşları diye bildiğimiz savaşın başlamasına etki edecektir.

Sakalını Kesmeme Yüzünden Çıkan Savaş

Tarih bir kez daha erkeklerin kadınlarla tartışmaya girmemesi gerektiğini gösterecektir. Sakalını kesip kesmemenin bir savaşa nasıl sebep olacağı da kadınlarla tartışmaya girme kadar ilginçtir. Fransa Kralı 7. Louis uzun süren Haçlı Savaşından geri gelmişti. Doğal olarak da saçı sakalı epey uzamıştı. Karısı Eleanor Kralına sakallarını kesmesini söyler ama umduğu cevap ile karşılaşamaz. Kral sakalını kesmek istemez ve bu zıtlaşma bir süre devam eder.

Tartışmanın uzaması ve büyümesi neticesinde Eleanor kocasını terk ederek İngiliz Kralı 2. Henry ile evlenir. İşte bir sakal kesme kavgası uluslararası boyuta taşınmış olarak 1152-1453 yılları arasında iki devletin savaşmasına dönüşmüş olur. Bu tarihler, kitaplarda okuduğumuz yüzyıl savaşları diye geçmekte olup çıkış sebebi karısını dinlemeyen bir kral yüzündedir diyebiliriz.

Bunun dışında da aile ile ilgili başka savaşlarda olmuştur.

Bir Sandalye Uğruna Ölen 3 Bin Asker

Ashanti İmparatorluğu ile İngiltere arasında geçen savaşta bin İngiliz askeri ve 2 bin Ashanti askerinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Olaylar Ashanti İmparatorunun İngiltere tarafından sürgüne gönderilip yerine Sir Hodgson isimli bir kişinin gönderilmesi ile başlamıştır. Gelen kişiye oturması için verilen sandalyeyi beğenmeyip yerel halkın manevi olarak değer verdiği altın tahta oturmak istemesi üzerine iyice gerilmeye başlar.

İngiltere’den gelen yönetici bu altın tahtın ne anlama geldiğini bilmemesi ve ona umursamadan oturması üzerine sürgüne gönderilen kralın annesi askeri güçlerini toplayarak oradaki İngiliz birliğine saldırmasına sebep olmuştur. Gelen ek kuvvetler ile savaşı bastırmayı başaran İngiltere ciddi bir asker ölümüne ve itibar kaybına uğramıştır. Yaşanan bu savaştan sonra altın tahta bir daha kimse oturmamıştır.

Kendisini Terk Eden Karısı İçin İngiltere İle Savaştı

Yıl 1878, yer Zulu Krallığı. Zuluların kralının karısı kendisini terk ederek İngiliz topraklarına kaçar. Kendine bu durumu yediremeyen Zulu Kralı, karısının kaçtığı yeri öğrenip bir süre sonra İngiliz topraklarına giderek intikamını almak ister. Sonunda amacına ulaşır ama bu durumu İngiliz yetkililer savaş sebebi sayarlar. Karısından intikam almaya çalışan kral kendini bir savaşın ortasında bulur ve toplam 6 bin kişinin ölmesine sebep olan kral olarak tarihe geçmesine sebep olur.

Savaşta Son Nokta: Bir Ülke ve Bir Hayvan

İmparatorlukların, ülkelerin, özerk yönetimlerin hatta kabilelerin savaşlarına şahit olduk veya okuduk. Ama bir ülkenin bir hayvan cinsine savaş açtığını çoğunuz bilmeyebilirsiniz. Doğru duydunuz, Avusturalya ile Emu kuşları arasında 1932 yılında bir savaş başlamış ve savaşı Avusturalya kaybetmiştir. Emu kuşlarının önlenemez artışını engellemek için deve kuşuna benzeyen Emu kuşlarına karşı bir birlik kurulup silahlandırılıp sahaya çıkarlar. Askerlerin ellerinde makineli silahlar ve bol miktarda mermi olmasına rağmen çıktıkları bu savaşı kaybederler.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...