Panik Atak Nedir? Nasıl Baş Edebilirisiniz?

Son yıllarda en fazla duyduğumuz hastalıklardan biri de panik ataktır. Belki kendiniz belki de çevrenizde bu hastalığa sahip insanlar bulunmaktadır. Ya da siz panik atak sahibiniz ama farkında bile değilsiniz. Burada öncelikle panik atak nedir? Panik atakta insanlar ne yaşamaktadır? Kendinizi veya panik atak geçiren kişiyi nasıl rahatlatabilir ya da rahatlayabiliriz? Gibi soruların cevabını bilmekte büyük fayda vardır.

Panik atak; aniden ortaya çıkan yoğun fiziksel ve duygusal belirtilerle gelen stres, korku, tedirginlik durumlarında ortaya çıkan, kişinin ciddi anlamda kalp krizi geçirdiğini düşündürtüp daha çok panik atağın artmasını sağlayan bir ruhsal bozukluktur.

Panik atak sırasında oluşan belirtiler nelerdir?

 • Ani korku
 • Mide bulantısı
 • Kalp Çarpıntısı
 • Titreme
 • Göğüs ağrısı
 • El ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Ateş bastığını hissetme ve soğuk terleme
 • Baş dönmesi
 • Üşüme
 • Bayılma
 • Nefes darlığı
 • Tansiyon yükselmesi

Bu belirtiler kalp krizinin belirtileriyle aynı olduğundan dolayı ilk defa panik atak geçiren bir kişi ilk başlarda kalp krizi geçirdiğini ve öleceğini düşünür. Bu sebeple de panik atağını daha çok artırmış olmaktadır.

Panik Atak Geçiren Biri O Sırada Ne Yapmalı?

Öncelikle panik atak geçirdiğiniz sırada hâkimiyetin sizde yani sizin düşüncelerinizde olduğunu aklınıza, düşüncelerinize kabul ettirmeye çalışın. Sonra kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir ortama gidip ve sizi hangi şekilde durmak veya oturmak hatta yatma pozisyonu rahat hissediyorsanız hemen o pozisyonu alın. Bu hareketin ardından kendinizi iyi hissettiğinizi ve rahatlayacak olduğunuzu telkin ederek derin derin, yavaş yavaş nefes alıp vermeye çalışın. Panik atağın oluşmasını tetikleyen düşünceyi kafanızdan atabilmek adına farklı ve sizi iyi hissettirebilecek bir konu veya aktiviteye geçin.

Kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda gerginleşen vücudunuzu kas gevşetme egzersizleri ile daha da rahatlatmaya çalışın. Bu hareketler sizi daha hızlı bir şekilde panik atağın içerisinden çıkartmaya yardım edecektir.

Etrafınızdaki kişi veya kişilerin mümkün olduğunca sakin ve her şeyin yolunda olduğu gibi davranması süreci olumlu olarak etkileyecek bir diğer unsurdur. Çevresinde panik atak rahatsızlığı olan birinin bunu iyi bilmesi ve o kişiye doğru destek vermesi büyük önem arz etmektedir.

Unutulmaması gerekenlerden biri de bu durum sizin düşüncelerinizle başladığı ve bunu yine sizin düşüncelerinizin bitirecek olduğudur. Eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız terapi alabilirsiniz. Kişinin panik atak yoğunluğuna göre bu terapi seansları 6 ila 12 arasında değişebilmektedir.

Panik atağınızı kontrol etmekte zorlanmaya başlamışsanız dikkat etmeniz gereken ekstra yan etkenler de önemlidir. Yani kontrolde zorlanmak istemiyorsanız kafeini, sigarayı, alkolü almayı bırakmanızda fayda vardır. Bu maddelerin yoğun kullanımı panik atak sıklığını arttırabilmektedir.

Bu durumla baş edemeyeceğini düşünüyor veya hissediyorsanız kendinize panik atakla daha çok zarar vermemek için bir uzman psikolog veya psikiyatriste başvurmanızda fayda vardır.

Editör: Emre Selçuk

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...