Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Birçok insan için bu başlık bile tüylerini diken diken etmeye yetebilecekken soğuk duş almanın faydaları uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Belgesel veya sosyal medya mecralarında sıklıkla rastladığımız özellikle kuzey ülkelerinde nerdeyse buz tutmuş bir göle giren insanlara rastlamaktayız. Elbette bu durumu hayatında ilk kez deneyecek insanları olumsuz etkileme ihtimali olsa da onlar çok küçük yaşlardan beri bedenlerini ve zihinlerini buna alıştırmışlardır.

Soğuk duş almaya sadece bir gövde gösterisi veya zinde kalma çabası olarak görmemek gerekir. Elbette zinde kalmak soğuk duş almanın en belirgin özelliği de olsa uzmanlar başka birçok konuda da faydaları olduğunu belirtmektedirler. Uygulama açısından yanlış bilinen bir durum ise her duş aldığınızda soğuk su ile almak gibi bir zorunluluk kanısının olmasıdır. Haftada bir veya iki kez birkaç dakikalık soğuk duş almak yeterli olabilecektir.

Zinde olmanın dışında soğuk duş almak kan dolaşımını ve cildi ciddi oranda olumlu etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda soğuk duş metabolizmanın doğru çalışmasına da katkı sunmaktadır.

Vücudu dinç hale getirdiğinden dolayı belirli periyodlarda alınan soğuk duş bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda kansere karşı direnci de artırabilmekte olup soğuk algınlığına ve vücudu enfeksiyona karşı belli oranda korumaktadır.

Soğuk su duşu beyni ve zihni bir nevi şokladığından dolayı zekânızın daha keskin hale getirdiğine şahit olacaksınız. Bu durum özellikle mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayacağı için moral bozukluğu ve depresyonun atlatılmasına katkı sunmaktadır. Ayrıca tertemiz bir uykunun da hayatınıza girmesini sağlayacaktır.

Bu durumu en iyi anlatacak örnek, sporcuların ağır antrenman veya müsabakaların peşinden aldıkları soğuk duşu gösterebiliriz. Yoğun baskı altında kalan kaslarını ve psikolojik yorgunluklarını soğuk su duşu ile atmaktadırlar.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...