Taşınmaz Kültür Varlıklarının En Fazla Olduğu İl Hangisi?

kemizdeki müze sayısı 2022 yılında bir önceki yıla göre %6,4 artarak 552 olarak gerçekleşmiştir. İki kategoride müzelerimiz bulunmakta olup bunların birincisi Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olanlar ikincisi ise özel müzelerdir. Çoğunuzun tahminin dışında Türkiye’deki müzelerin sayı olarak en fazlası özel müzelerdir. 552 müzenin 211 tanesi Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı iken 341 tanesi ise özel müze statüsündedir.

Müzelerdeki eser sayısı her geçen yıl belirli oranlarda artmakta olup toplam eser sayısı 3 milyon 750 bin 120 adede ulaşmıştır. Bakanlığa bağlı müzelerdeki eser sayısı 3 milyon 325 bin 643 olurken, özel müzelerdeki eser sayısı ise 424 bin 477 olarak tescillenmiştir. Müzelerde bulunan eserlerin türlerine bakıldığında ilk sırada %60 ile sikkeler gelirken bunu sırasıyla arkeolojik materyal, etnografik materyal ve tabletler takip etmektedir.

Müze ve ören yerlerine yapılan ziyaretçi sayısı her geçen yıl yükseliş gösterirken pandemi döneminde ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Ama 2022 yılı itibariyle pandemi dönemindeki düşüşü hızlı bir şekilde toparlayarak %97,1 oranında artırmayı başarmıştır. Toplam ziyaretçi sayısı 45 milyon 822 bin 525 kişi olurken bu sayının %67,5’i bakanlığa bağlı müze ve ören yerleri olmuştur.

Bakanlığa bağlı ücretli müze ve ören yeri ziyaretlerinden 1 milyar 76 milyon 7 bin 587 TL gelir elde edilmiştir. Bakanlık tarafından satılan Müze Kart sayısı da 2 milyon 930 bin 232 olarak gerçekleşmiştir. Bu durumda ülkemizde tarih turizmine olan ilginin artmaya devam ettiğini göstermektedir.

Burada akla gelen bir soru da en çok müzeye ev sahipliği yapan şehrin hangisi olduğudur. Türkiye’de en fazla müze bulunan il 76 müzeyle İstanbul’dur. Bunu 46 müzeyle Ankara, 27 müzeyle İzmir takip etmektedir. Peki, dünyada en çok müzeye sahip olan şehir hangisidir diye baktığımızda birinci sırayı 297 taneyle Paris, ikinci sırayı 261 taneyle Moskova, üçüncü sırayı 219 taneyle Los Angels takip etmektedir.

Taşınmaz kültür varlıklarının sayısı da bir önceki yıla göre %2,4 artarak 122 bin 124 olarak gerçekleşmiştir. Taşınmaz kültür varlıklarının en fazla olduğu il tahmin edileceği üzere 33 bin 479 ile İstanbul olmuştur. 7 bin 899 ile İzmir ikinci sırayı alırken 4 bin 896 ile Muğla üçüncü sırayı almıştır.

Türkiye’deki toplam sit alanı sayısı 23 bin 632 olarak kayıtlara geçmiştir. Milli parkların sayısı da her geçen gün artarak adından ve ziyaretçi sayısından söz ettirir hale gelmiştir. Milli parkların sayısı bir önceki yıla göre %4,3 artarak 48 sayısına ulaşmıştır. Burada bilinmesi gereken bilgilerden bir diğeri de Türkiye’de en fazla milli parkı bulunan şehrin hangisi olduğudur. Sınırları içerisinde 5 farklı milli parka ev sahipliği yapan şehrimiz Antalya’dır.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...