Türkiye’yi Sadece Deniz Kenarlarından Gezersek Kaç Günde Biter?

Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna yani en batısı olan Gökçeada Avlaka Burnu ile en doğuda yer alan Küçük Ağrı Dağının doğusu arasındaki mesafe 1650 Km’dir. En kuzey ile en güney arasındaki mesafe ise 666 Km’dir.

Ülkemizin geneline baktığımızda ise kara parçalarının toplam alanı 770.760 Km², su alanlarının toplamı ise 9.820 Km²’dir. Türkiye’nin en uzak iki noktası Edirne’nin Enez ilçesi ile Hakkari’nin Şemdinli ilçeleri arasında olup kuş uçuşu 1670 km olup bunu araç ile gitmek istediğinizde 2040 km yol kat etmeniz gerekmekteniz.

Bu tarz ilginç bilgiler karıştırıldığında akla, ülkemizi sadece deniz kenarından gezmeye kalkarsak kaç km yol kat etmiş oluruz? Kaç farklı şehri görmüş? En uzun kıyıya sahip ilimizin hangisi olduğu gibi zihni sinir sorular gelmektedir.

Türkiye’nin en uzun kıyıya sahip yani kıyı şeridi en uzun ili 1480 km ile Muğla’dır. Sadece kıyılardan gezmeye başlarsak toplam 28 şehre uğramamız gerekir. Peki, bu şehirler hangileridir? Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Edirne, Balıkesir, Muğla, Aydın, İzmir, Çanakkale, Zonguldak, Artvin, Sakarya, Düzce, Rize, Sinop, Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun, Bartın, Kastamonu, Kırklareli, İstanbul, Tekirdağ, Yalova, Bursa, Kocaeli illeridir. Denize kıyısı olmayan illerimizin sayısı ise 53’tür.

İşte bu birbirinden güzel şehirlerimizi görerek tüm Türkiye’yi kıyılarından gezmeye çalıştığımızda toplam kat edecek olduğumuz mesafe 8.333 Km olup bunun 1.077 km’si adalarımızın çevresidir. Kabaca bakıldığında Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna olan mesafesi 1670 km olduğundan yola çıkılarak bu mesafenin en az 4,9 katı mesafe yol kat etmek gerekmekte olduğunu anlıyoruz.

Peki, 8.333 km’yi ve 28 ilimizi araçla kaç günde geçebiliriz? Bir arabayla bu mesafeyi yaklaşık 61 saatte gidebiliriz. Bu muhteşem geziyi bir araç ile değil de yürüyerek yapmaya kalkarsak yaklaşık 166.500 dakikada tamamlayabiliriz. Bu hesabı yaparken de bir insanın ortalama 5 km hızla gittiği ortalaması baz alınmıştır. Yani 2775 saat o da yaklaşık 116 gün süreceği anlamına gelmektedir.

Dünya geneline baktığımızda ise kıyı şeridi uzunluğu olarak çok fakir ülkeler olduğu gibi bizim kat be kat fazlamız olan ülkeler de mevcuttur. Dünyanın toplam kıyı şeridi mesafesi 356.000 Km olup, en uzun kıyı şeridine sahip olan ülke 202.080 Km ile Kanada birinci sırada yer almaktadır. İkinci sırada Endonezya 54.716 Km, üçüncü sırada Grönland 54.716 Km ile bulunmaktadır. Türkiye bu listede 17. sırada yer bulmuştur.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...