Tuz Lambaları Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Son yıllarda doğaya ve doğala olan dönüş furyası içerisinde insanların algılarına hitap edebilecek doğal ürünlerde bir pazarlama staratejisi ile satılmaya çalışılmaktadır. Doğal, organik, çevre dostu, karbon ayak izini azaltan gibi şu dönemde insanların ilgi gösterdiği ürünlere olan yönelim ve özellikle sağlığa olan faydaları gibi reklam kokan açıklamalar ile çok sık karşılaşmaktayız.

İşte bunlara verilebilecek örneklerden biri de tuz lambalarıdır. Herkesin bir şeyler söylediği bir ortamda; tuz lambaları faydalı mı? Tuz lambalarının sağlığa zararı var mı? Tuz lambalarını nasıl kullanmalıyız? Tuz lambalarının sahteleri var mı? Gibi birçok soruya cevap arayalım.

Tuz lambası, Himalaya ve kaya gibi çeşitli tuz cinslerinden elde edilen belirli formlarda olup içerisinde ışıklandırma malzemelerinin olduğu ürüne denmektedir. Bu tuz kristalleri yapay bir şekilde elde edilen tuz türlerinden oluşmamakta olup doğal tuz kaynaklarından elde edilmektedir.

Temel çalışma prensibi, içerisine yerleştirilen lambadan yayılan ısı ile etrafa tuz iyonlarının yayılımı şeklinde gerçekleşmektedir. En merak edilen soruların başında olan faydalı mı? Evet, tuz lambaları insan sağlığına ve mekânın hava kalitesinin artırılmasına ciddi katkı sunmaktadır.

İlle de belli bir şekil ve renge sahip olmak zorunluluğu olmayan tuz lambalarının faydaları:

*Bulunduğu ortama yaydığı iyonlar vasıtası ile kirlenen havanın ve elektromanyetik kirliliğin ortadan kalmasına katkı sunmaktadır.

*Radyasyonun etkilerini azaltma gibi bir özelliğe sahip olduğundan dolayı bilgisayar ve televizyonun olduğu ortamlarda arada çalıştırmak faydalı olacaktır.

*Tuz lambası belli bir süre çalıştıktan sonra stresi azaltma özelliğine sahiptir. Evlerde ve özellikle işyerlerinde sıkça başvurulan bir rahatlama aracıdır.

*Bulunduğu ortamın hava kalitesini yükselttiğinden dolayı solunum açısından ciddi faydalar sağlamakta olup astım ve alerji gibi sorunlara sahip insanların solunum kalitesini olumlu anlamda etkilemektedir.

*Ortamdaki oksijen miktarını artırdığından dolayı yaydığı enerji insanların kendini daha iyi ve mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

*Özellikle yatak odalarında kullanıldığında kişilerin uyku kalitesini yükseltmektedir. Buna bağlı olarak daha zinde uyanmaya ciddi katkı sunmaktadır.

*Melatonin ve seratonin hormonlarının salgılanmasını desteklediği için depresyona girme olasılığını azaltmaktadır.

*Ortamdaki fazla nemi de kendi içine çekmesinden dolayı bulunduğu mekânın nem seviyesini dengelemektedir. Buna bağlı olarak kas ve eklem ağrılarının azalmasına ciddi katkı sağlamaktadır.

*Nefes aldığımız havanın kalitesini yükselttiğinden dolayı hem kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor hem de odaklanma ve konsantrasyonumuzu artırıyor.

*Soğuk algınlığına hızlı yakalanmanızı engellediği gibi yaşayacağınız hafif baş ağrılarının giderilmesinde de etkilidir.

Tuz lambalarını genel olarak uzun zaman geçirdiğimiz ortamlarda saklamakta fayda vardır. Yani evlerin yatak odaları, oturma salonları, işyerleri, çocuk çalışma odaları ve spor yapılan kapalı mekânlarda tercih edebiliriz.

En fazla merak edilen sorulardan biri de, tuz lambasını ne kadar süre kullanmalı, açık bırakmalıyız? 4 veya 5 saat arasında bir süre açık kalması yani fişinin takılı olması yeterli bir süredir. Tuz lambalarının bugüne kadar yapılan araştırmalara göre herhangi bir zararı bulunmadığı aktarılan bilgiler arasındadır.

Bir şeye ilgi varsa sahtesi, çakması hemen yapıldığından dolayı tuz lambası alırken de dikkatli olmak gerekmektedir. Doğru tuz lambasını aldığınızdan emin olmak için birkaç ipucunu sizlerle paylaşalım.

*Tuz, ağır bir mineraldir ve elinize aldığınızda kütlesinden daha hafif gibi algılıyorsanız sahte olma olasılığı bulunmaktadır.

*Gerçek tuz lambalarının içindeki ampul yandığında biraz loş ve boğuk bir ışık görmeniz gerekir. Yani çok berrak ve parlak bir ışık yaymamalıdır.

*Tuz kolay işlenebilen, çok sert mineraller arasında olmadığından sert bir darbe aldığında kırılma veya ufalanma olmuyorsa gerçek olma ihtimali oldukça düşük demektir.

*Çok yüksek neme sahip ortamlarda tuz lambanız deforme olmaya başlarsa bu onun gerçek olduğunu gösteren ciddi bir işarettir.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...