UNESCO Dünya Mirası Listesine Türkiye’den Kaç Yer Vardır?

Maddi veya maddi olmayan kültürel varlıklar sadece o ülkeye özgü miraslar değil geçmiş nesillerden kalan ve gelecek nesillere miras bırakacak olduğumuz bir sorumluluktur. Bu sorumluluk her birey olarak taşınması gereken bir hassasiyete sahip olduğu gibi bu kültürel mirasların yer aldığı devletlerinde takip ve korumak zorunda olduğu miraslardır.

UNESCO sadece birey ve devletlerin değil, bu kültürel mirasların uluslararası anlamda takibi ve tasnifi hatta yeri geldiğinde fonlar ile yeniden ayağa kaldırılmasını destekleyen bir yapıdır. UNESCO’nun içerisinde birçok farklı dalda çalışma yapılırken bunlardan biri de kültürel miraslar ile ilgili ‘Dünya Mirası Listesi’ bu alanla ilgilidir.

1945 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan UNESCO’nun kuruluş felsefesi, eğitim, kültür, bilim, iletişim ve enformasyon alanlarında uluslararası çalışmalar yer almaktadır. Küresel barış, fakirlik, sürdürülebilir kalkınma ve ortak değerleri koruma gibi alanlarda katkılar sunma peşindedir.

Bu anlamda kültürel değerler için de ‘Dünya Mirası Listesi’ UNESCO tarafından yayınlanmakta olup yeni giren dünya mirasları tüm dünyaya duyurulmaktadır. Kriterleri oldukça fazla olan bu listeye girebilmek o kadar da kolay olmamaktadır. Dünya üzerindeki birçok ülke kendi kültürlerine özgü olarak var olan değerleri bu listeye sokabilmek için elinden geldiğince çaba sarf etmektedirler. Bunun bir başka önemi de hem ilgili ülkenin tanıtımına katkı sunması hem de turizm alanda sağlayacağı katkıların çok büyük olacak olduğudur.

Bu listeye hemen girilememekte olup kültürel mirasın durumuna göre incelemeler yapıldak sonra seçici kurul ilk etapta geçici listeye (aday listesine) alıp izlemeye başlayabilmektedir. Geçici listeye girebilmekte o kadar kolay bir iş değildir.

Bu kadar bilgiden sonra doğal olarak akla şu sorular gelmektedir. Türkiye UNESCO dünya mirası listesine ilk ne zaman girmiştir? Türkiye UNESCO dünya mirası listesinde kaç eseri bulunmaktadır? Dünya mirası listesine ülkemizden hangi miraslar girebilmiştir? UNESCO geçici listesinde beklemekte olan kaç eserimiz vardır? Dünyada en fazla eseri listeye giren ülkeler hangileridir? Dünya mirası listesi kaç eserden oluşmaktadır. Şimdi bu sorulara sırasıyla cevap bulmaya çalışalım.

1983 yılında yayınlanan Resmi Gazete nüshasıyla UNESCO Dünya Mirası Listesine kabulü onaylanmıştır. Türkiye’den 19 miras bu listeye girmeyi başarmış olup, En fazla doğal ve kültürel mirasa ev sahipliği yapan ilk 20 ülke içerisinde 16. sırada yerini almıştır. Geçici listede ise toplam 84 eserimiz ana listeye girmeyi beklemektedir.

Toplam 1052 eserden oluşan UNESCO dünya mirası listesine en fazla giren devletler: Almanya 51, İtalya 51, Çin 50, İspanya 45, Fransa 42, Hindistan 35, Birleşik Krallık 30, ABD 24, Japonya 20 eserle yer almaktadır.

Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Listesine girmeyi başaran yerlerimiz:

 1. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas) 1985
 2. İstanbul’un Tarihi Alanları (İstanbul) 1985
 3. Göreme Millî Parkı ve Kapadokya (Nevşehir) 1985
 4. Hattuşa: Hitit Başkenti (Çorum) 1986
 5. Nemrut Dağı (Adıyaman) 1987
 6. Hieropolis-Pamukkale (Denizli) 1988
 7. Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla) 1988
 8. Safranbolu Şehri (Karabük) 1994
 9. Truva Arkeolojik Alanı (Çanakkale) 1998
 10. Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne) 2011
 11. Çatalhöyük Neolitik Alanı (Konya) 2012
 12. Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa) 2014
 13. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir) 2014
 14. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı (Diyarbakır) 2015
 15. Efes (İzmir) 2015
 16. Ani Arkeolojik Alanı (Kars) 2016
 17. Aphrodisias (Aydın) 2017
 18. Göbekli Tepe (Şanlıurfa) 2018
 19. Arslantepe Höyüğü (Malatya) 2021

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan 84 mirasımızın birkaçı şunlardır.

Karain Mağarası (Antalya), İshakpaşa Sarayı (Ağrı), Sümela Manastırı (Trabzon), Sagalassos Arkeolojik Alanı (Burdur), Zeugma Arkeolojik Alanı (Gaziantep), Akdamar Kilisesi (Van), Yıldız Sarayı Kompleksi (İstanbul), Yivli Minare Camii (Antalya), İvriz Kültürel Peyzajı (Konya), Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti (Samsun) gibi bulunmaktadır.

BENZER İÇERİKLER

23.32 Saat Anlamı Nedir?

Binlerce yıldır dünya üzerinde birçok zaman ölçme aleti kullanılmıştır. Her kullanılan zaman ölçme aleti sadece saatin kaç olduğunu...

Odun Külü Bahçeye Atılır Mı?

Son yıllarda doğaya ve kır hayatına olan ciddi yönelimle beraber doğada yaşamanın gereklilikleri ve unutulan bazı köy hayatı...

Epikürizm Nedir? Epikür Kimdir? Epikürcüler Neyi Savunur?

Epikür düşünce veya epikürizm kendi içinde ilginç anlamlar barındıran bazı düşüncelere göre de birbiriyle çelişiyormuş gibi gözüken, özellikle...

Tourette Sendromu Nedir? Tedavisi Var Mı?

Tourette Sendromu diğer adıyla Tik Hastalığı olarak da bilinmekte olup basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Tik, ülkemizde basit...