Yeni Yatırımcılarını Bekleyen Halka Arzlar

Bir dönem sadece finans meraklılarının takip ettiği borsa ve halka azlar son yıllarda herkesin radarına girmeye başlamıştır. Özellikle son bir yıldır en fazla kazandıran yatırım aracının borsa olması hem bu işi derinlemesine takip eden hem de yeni meraklılarının ilgi odağına dönüşmeyi başarmıştır.

Daha önceki yıllarda halka arzlara çok fazla talep olmadığından veya pek bilinmediğinden dolayı arz edilen lot kişilere bölündüğünde ciddi bir yatırım fırsatı sunabilmekteydi. Borsaya olan ilginin artması ile halka arzlara da talep yükselmiş durumda. Ancak katılımcı sayısı fazla olduğundan dolayı arz edilen lot sayısı kişi başına bölündüğünde eskisi kadar yüksek sayılar alınamıyor.

Yine de eski ve yeni yatırımcılar bu halka arzları ciddi bir şekilde takip etmektedirler. Küçük veya büyük yatırımcılar gerek bireysel bankacılık işlemleri üzerinden gerekse aracı kurumlar vasıtasıyla halka arzları takip etmeyi ihmal etmemektedirler.

2023 Yılı Halka Arz Listesi

Şimdi, önümüzdeki dönemde halka arz edilecek şirketleri sizler için toparlayıp kısa bilgilerle aktaralım:

Sur Tatil Evleri GYO: Ziraat Yatırım Menkul Kıymetler aracılığı ile borsaya girecek olan firma toplam 45.000.000 lot ile giriş yapması beklenmektedir.

Uslu ÇSM Demir Çelik A.Ş.: 1958 yılında kurulan şirket, inşaat malzemeleri ve çelik ürünlerinin tedariki alanında faaliyet göstermektedir. Tacirler Yatırım Menkul Değerler aracılığı ile 25.000.000 lot ile halka arz edilecektir.

Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Tiç.A.Ş.: 1986 Afyonkarahisar menşeli şirketin ana faaliyet alanı madencilik sektörüdür. 58.976.404 lot ile halka arz edilecek olup aracı kurumu Tacirler Yatırım Menkul Değerler’dir.

Çates Elektrik Üretim A.Ş.: 24.325.000 lot ile halka arz edilecek şirketin aracı kurumu İnfo Yatırım Menkul Değerler şirketidir. Denizli merkezli şirket 2014 yılında kurulmuş olup faaliyet alanı enerji sektörüdür.

Cem Zeytin A.Ş.: Ankara merkezli 1994 yılında faaliyete başlayan şirket yurt içi ve yurt dışında belli bir pazara sahip olup faaliyet alanı gıda sektörüdür. 120.000.000 lot ile halka arz edilecek şirketin aracı kurumu Ak Yatırım Menkul Değerler firmasıdır.

Vera Konsept GYO A.Ş.: 2018 Ankara merkezli şirket 55.000.000 lot ile halka arz edilecektir. Aracı kurumu ise İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’dir. Arsa ve otel projeleri için finansman toplamaktadır.

DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende A.Ş.: Gıda sektöründe faaliyet gösteren şirket 2009 yılında İstanbul’da kurulmuştur. 50.000.000 lot ile borsaya girecek olan şirket aracı kurumu A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’dir.

Durukan Şekerleme San. Tic. A.Ş.: Şekerleme alanında faaliyet gösteren firma aynı zamanda hem ihracat hem de ithalat alanlarında çalışmaktadır. 1987 yılında Ankara’da faaliyet göstermeye başlayan şirket 15.000.000 lot ile giriş yapacak olup aracı firması Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’dir.

Penca (Penti) Tekstil Çorap San. Tic. A.Ş.: Ak Yatırım Menkul Değerler firması aracılığı ile 144.344.694 lot ile halka arz edilecektir. 2012 yılında İstanbul’da kurulan firma tekstil sektöründe hem toptan hem perakende hizmet vermektedir.

BENZER İÇERİKLER

Aracımızla Yılda Ortalama Kaç Bin Kilometre Yol Yapıyoruz?

Ulaşım denilince akla ilk geleni kara taşıtları olmaktadır. Kara taşıtları ise otomobil, minibüs, kamyon ve otobüsler diye çeşitlere...

Sinemada En Çok Yerli Mi Yabancı Mı Tercih Ettik?

Görsel sanatlar içerisinde en çok toplumlar tarafından kabul edilen ve takip edileni hiç kuşkusuz sinemadır. Ülkemizde 2023 yılında...

2023’te Çocuklara En Fazla Hangi İsim Verildi?

Ebeveynlerin yeni doğacak çocuk söz konusu olduğunda en zor verdikleri karar doğacak bebeğe verilecek isim olmaktadır. Çünkü ailedeki...

Türkiye’de Kaç Kütüphane Var?

Yaşı kırkın üzerinde olan birçok insan için kütüphane kelimesi çok büyük anlamlar içermektedir. Çünkü evlerde bilgisayarlar daha henüz...